Dacia vine cu primul model electric anul viitor. Preţul sfidează orice concurenţă

Crossoverul electric Renault City K-ZE ar putea fi vândut în Europa sub umbrela Dacia, anunţă surse din conducerea companiei. Producţia va fi păstrată însă în China. Pe de altă parte primele modele electrice care vor ieşi pe poarta uzinei de la Mioveni vor circula pe şosele abia peste doi-trei ani.
Iulian Tudor
07 ian. 2020, 12:36
Dacia vine cu primul model electric anul viitor. Preţul sfidează orice concurenţă

Decizia grupului Renault vine în contextul în care din 2021 fiecare grup auto va trebui să-şi limiteze emisiile de dioxid de carbon la o medie de 95 g/CO2 per km, în timp ce în prezent media este spre 120 g/CO2/km. Informaţia a fost confirmată de Gilles Normand, directorul diviziei de maşini electrice a Renault, care a declarat că o versiune a K-ZE va fi lansată în Europa.

Maşina ar putea costa circa 15.000 de euro şi va veni la un preţ sub cel de circa 20.000 de euro al VW e-Up!, care însă promite o autonomie de 270 km, faţă de circa 250 km în cazul modelului Renault.

Citește și Dacia a scos la vânzare noul Logan Stepway. Care e preţul de pornire şi care sunt modelele disponibile

Pe de altă parte, modelele Dacia fabricate la Mioveni vor avea și versiuni electrice abia peste de doi-trei ani. „Dacia va prelua tot ce oferă Renault la capitolul electrificare, pentru că vom fi nevoiţi să electrificăm acest brand, indiferent dacă vorbim de maşini full-electrice sau de hibrizi. Principalul argument de achiziţie pentru modelele Dacia este raportul calitate-preţ, iar o parte din această filosofie este faptul că Dacia preia tehnologia disponibilă în gama Renault, dar cu o mică întârziere. În final, toate mărcile trebuie să treacă la electrificare, pentru că e un trend inerent. Cred că în doi sau trei ani vom electrifica Dacia„, a declarat Philippe Buros, directorul Renault Europa.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Dinamo a pus la vânzare 4 jucători în noua platformă FRF. Nu intră în planurile lui Nuno Campos!
Capital.ro
Prețuri carburanți vineri, 31 iulie. Cât costă benzina și motorina înainte de weekend. Cele mai mici tarife
Playtech.ro
Țara care caută mii de români și oferă salarii de peste 7.000 de euro pe lună. Domeniile în care se fac angajări
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Iranul, avertisment pentru două țări europene să nu permită armatei SUA să le folosească bazele militare. Vecina României, vizată
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România