Dacian Cioloş: Programul de guvernare trebuie discutat cu partidele care vor forma majoritatea

Dacian Cioloș a declarat luni că nu dorește să facă promisiuni așa cum partidele se angajau în precedentele campanii electorale și a precizat că programul de guvernare trebuie discutat cu formațiunile care vor crea majoritatea.
Filip Stan
05 dec. 2016, 11:44
Dacian Cioloş: Programul de guvernare trebuie discutat cu partidele care vor forma majoritatea

„Am văzut în multe dintre campaniile electorale precedente, când partidele se angajau la foarte multe lucruri — că o să modifice Constituția, că o să regionalizeze România, că vor modifica administrația — și nu s-a făcut aproape nimic, probabil și datorită faptului că ambițiile au fost foarte mari, vizavi de ceea ce este posibil să fie făcut. De aceasta eu unul nu vreau să mă arunc în promisiuni, cu atât mai mult cu cât un program de guvernare trebuie discutat și cu partidele care vor intra la guvernare”, a afirmat Cioloș, la Adevărul Live potrivit Agerpres.

El a arătat că a discutat cu reprezentanții celor două partide care îl susțin pentru funcția de prim-ministru pe tema programelor lor de guvernare, dar a subliniat că se vor stabili concret anumite angajamente dacă se va face o majoritate cu PNL și USR.

„Sigur că am discutat cu cele două partide (PNL și USR — n.r.) pe marginea programelor pe care le-au prezentat în campanie, dar fiecare, separat, și-a prezentat programele electorale în campanie. Dacă se va putea construi o majoritate în jurul lor, atunci vor trebui discutate concret angajamentele pe care le putem pune pe masă”, a precizat Dacian Cioloș.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Soluția prin care România ar deveni o adevărată forță în fotbalul mondial. Pașii simpli care ar duce performanțe uriașe, planul lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 8 iulie. Cât costă cea mai ieftină benzină în România. Lista celor mai mici tarife
Playtech.ro
De ce este Nicușor Dan la Summitul NATO de la Ankara și ce poate obține România. Miza uriașă de la Marea Neagră
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Timiș! Un bărbat a ajuns de urgență la spital, după impactul dintre un autoturism și un autotren
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Horoscop 8 iulie: Energia zilei aduce schimbări, claritate și noi oportunități
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?