Dan Diaconescu e în extaz: „După o muncă de televiziune de 20 de ani, am reușit să OTV-izez întreg Parlamentul României”

Dan Diaconescu, jurnalist cu o vastă experiență în televiziune, a vorbit despre influența sa asupra politicii românești și rolul său în transformarea scenei parlamentare.
Alina Costache
02 dec. 2024, 01:27
Dan Diaconescu e în extaz: „După o muncă de televiziune de 20 de ani, am reușit să OTV-izez întreg Parlamentul României”
Dan Diaconescu

Dan Diaconescu susține că influența sa mediatică și stilul său de comunicare au remodelat modul ăn care politicienii interacționează cu publicul. El a explicat cum formatul OTV a devenit un model pentru politicienii din toate partidele.

Jurnalistul afirmă că, după 20 de ani în televiziune, a reușit să „OTV-izeze” Parlamentul României. El spune că fiecare lider politic folosește acum strategii directe și accesibile publicului. Dan Diaconescu subliniază că acest model a fost adoptat chiar și de partidele mari, precum PSD sau AUR.

„Eu consider că, după o muncă de televiziune de aproximativ 20 de ani, am reușit să OTV-izez întreg Parlamentul României. Fiecare lider politic pare acum să folosească aceleași strategii directe și accesibile publicului larg”, afirmă acesta, potrivit gandul.ro.

Citește și: Anamaria Gavrilă, fondatoarea POT, va ține post doar cu apă, timp de 3 zile, în semn de recunoștință pentru faptul că formațiunea a trecut pragul electoral: „Îi invit pe colegii mei să mi se alăture”

Dan Diaconescu a vorbit și despre modul în care Călin Georgescu s-a apropiat de Gigi Becali în perioada premergătoare alegerilor. Vizita candidatului independent ar fi fost una neobișnuită.

„Trei luni înainte de alegeri, domnul Călin Georgescu l-a vizitat pe Gigi Becali la palat. I-a spus: ‘Știți că eu o să fiu președintele României?’. Becali l-a întrebat dacă vrea să îl ajute financiar, iar Georgescu i-a răspuns: ‘Nu, eu voi câștiga cu poporul, cu Eminescu și cutare”, afirmă Diaconescu.

Diaconescu a remarcat că succesul neașteptat al lui Georgescu pe platforme precum TikTok a jucat un rol important.

„Avem un partid nou format, care s-a poziționat alături de Călin Georgescu când nimeni nu-i dădea vreo șansă. Asta încerc să vă spun”, explică el.

Citește și: Cum vede Cristian Pîrvulescu rezultatele exit-poll-urilor. „O victorie categorică a extremei drepte, o victorie a Tik-Tok-ului”

DailyBusiness
BNR menţine dobânda de politică monetară la 6,50% pe an
Spynews
Florin Salam, mesaj emoționant pentru Fănică, prima soție, la 16 ani de la moartea ei. Artistul nu a uitat-o pe mama copiilor lui
Fanatik.ro
Drama din spatele descoperirii macabre din Ploiești, unde o femeie era moartă în casă din vremea pandemiei. Ce s-a aflat despre fiul ei: „Se fac audieri”
Capital.ro
Întreținere mai ieftină la bloc. Se taie din facturi dacă apa caldă și căldura nu sunt în parametri. Proiect de lege în București
Playtech.ro
Când e cel mai ieftin să mergi în Grecia. Perioada ideală pentru o vacanță cu buget redus
Adevarul
Iubire mare între două handbaliste de la CSM București. Una dintre ele acceptase inelul de logodnă de la un bărbat
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Nicu este românul care și-a pierdut viața în nordul Italiei. Autoturismul condus de bărbat s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Burleanu s-a întâlnit cu Bolojan și i-a cerut 75.000.000 € din bani publici! Pentru ce vrea finanțare: ”Acum sunt în negocieri”
MediaFlux
Acord între SUA și Iran. Lovitura dată de Trump la programul nuclear al arabilor
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat