Dan Motreanu, vicepreşedintele PNL, este noul şef al campaniei PNL pentru alegerile prezidenţiale

Dan Motreanu, vicepreşedintele PNL, a preluat responsabilitatea de şef al campaniei PNL pentru alegerile prezidenţiale, înlocuindu-l pe Ludovic Orban, care a fost învestit în funcţia de prim ministru.
Iulian Tudor
06 nov. 2019, 08:54
Dan Motreanu, vicepreşedintele PNL, este noul şef al campaniei PNL pentru alegerile prezidenţiale

”Noul şef de campanie al PNL pentru alegerile prezidenţiale este vicepreşedintele PNL, Dan Motreanu, care a asumat această responsabilitate, beneficiind de o amplă experienţă în conducerea campaniilor electorale”, se arată într-un comunicat PNL.

PNL a anunţat că Ludovic Orban, preşedintele partidului, s-a retras din funcţia de şef al campaniei PNL pentru alegerile prezidenţiale, urmare a învestirii în funcţia de prim-ministru al României.

Şi Raluca Turcan, prim-vicepreşedintele PNL, s-a retras din echipa de campanie a lui Klaus Iohannis, după ce a fost învestită în funcţia de vicepremier.

Dan Motreanu şi fostul consilier prezidențial George Scutaru au fost achitați definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție într-un dosar de corupție instrumentat de DNA. 

Cei doi au fost trimişi în judecată de DNA într-un dosar privind mită pentru finanţarea campaniei electorale.

Potrivit DNA, în anul 2008, preşedintele CJ Buzău, Cristinel Bîgiu (denunţător în dosar), a primit 700.000 de euro mită de la primarul din Jilava, Adrian Mladin, în schimbul acordării sprijinului acestuia din urmă în demersurile de punere în posesie cu suprafeţe de teren aflate pe raza municipiului Buzău.

Banii ar fi fost împărţiţi, au susținut procurorii, cu George Scutaru (deputat şi preşedinte al organizaţiei PNL Buzău la acea vreme), care a primit suma de 170.000 euro, şi Dan Motreanu (secretar general al PNL şi deputat de Călăraşi), care a luat 250.000 de euro, sumele fiind destinate pentru finanţarea campaniei electorale din 2008 (alegeri locale şi generale) a candidaţilor PNL.

Citeşte şi: Guvernul Orban, prima şedinţă de la învestire. Ce proiecte se află pe ordinea de zi

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Ce a făcut Gigi Becali când un livrator Glovo s-a apropiat de el pe o stradă din București. Gestul cu care a uimit mai multă lume
Capital.ro
Proprietarii de apartament nu au acest drept. Regulă privind ședințele adunării generale de la bloc: Dezbaterea se încheie aici
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume