Dan Negru critică participarea lui Cristian Boureanu la Survivor: „Marile vedete nu se expun în reality show-uri”

Dan Negru a criticat participarea lui Cristian Boureanu la emisiunea Survivor, considerând-o o alegere nepotrivită pentru un fost parlamentar. Prezentatorul TV a folosit cuvinte dure, sugerând că apariția acestuia în reality show îl pune în situații dificile și expuse publicului. În opinia sa, astfel de participări pot afecta imaginea unei persoane care a ocupat funcții importante în stat.
Giorgiana Amarie
12 mai 2026, 16:07
Dan Negru critică participarea lui Cristian Boureanu la Survivor:

Cristian Boureanu a surprins publicul prin participarea la Survivor, alegând să intre într-o competiție dură. În același sezon și-a făcut apariția și Marian Godină, polițist cunoscut în spațiul public, ceea ce a atras și mai mult atenția asupra distribuției din acest an.

Citește și: Dan Negru, mesaj pe Facebook după căderea Guvernului Bolojan: „Relax! Eu am prins multe şanse din astea: Emil Constantinescu, Stolojan, Băsescu… ohooo. Am prins mulţi salvatori”

Dan Negru a taxat apariția unor foști politicieni în reality show-uri, considerând că pentru anumite funcții publice ar trebui să existe un cod moral inclusiv după încheierea mandatului.

„Ar trebui să existe un cod moral pentru anumite meserii sau funcții publice, chiar și după ce nu le mai practici. Am văzut zilele trecute un fost parlamentar concurent într-un reality show TV , omul era dezbrăcat și se certa cu unii pe acolo…După ce a condus țara.

În televiziune, aceste programe sunt numite „humiliation shows” (show-uri de umilință), pentru că nu alegerea câștigătorului e cheia, ci umilirea celui învins. Atunci publicul se simte bine.

Vedetele din reality, oriunde în lume, sunt de mâna a doua, dispuse să fie umilite. Marile vedete nu se expun în reality show-uri, nicăieri în lume! Nici ale noastre n-o fac: Simona Halep, Andra, Inna, Smiley nu apar nici măcar ca intenție pe listele producătorilor de reality”, a spus Dan Negru.

Dan Negru: „Eliminările sunt mai importante decât finala”

Totodată, prezentatorul TV a vorbit și despre felul în care sunt construite emisiunile de acest tip, precizând că miza reală nu este câștigătorul, ci învinsul, cel pus în situații dificile în fața publicului. Acesta a menținoat că eliminările și momentele tensionate sunt mai importante decât finala, iar producătorii mizează pe emoțiile și vulnerabilitățile concurenților, precum probleme personale, scandaluri sau dorința de expunere.

„Miza acestor programe nu este câștigătorul, ci învinsul, față de care publicul trebuie să se simtă superior. Eliminările sunt mai importante decât finala. În alegerea concurenților contează factorul emoțional: necazurile lor, bolile, divorțurile, eșecurile, scandalurile sau disperarea de a rămâne în atenția publicului, chiar cu prețul intimității.

Dacă un demnitar al statului primește o pensie specială, statul poate sa-i ceară la schimb să nu înjosească funcția?!

Altfel, în anii următori, vom vedea foști președinți cufurindu-se prin „Asia Express” sau foști miniștri făcând bunga-bunga prin „Insula Iubirii”.

Parcă să confirme vorba lui nea Caragiale :”țară tristă, plină de umor”, a mai adăugat Dan Negru.

Citește și: Dan Negru, şocat de preţurile mici la carburanţi, în New York: „M-oi fi tâmpit eu, apa e mai scumpă decât benzina?” / Preţ carburanţi 21 aprilie 2026 şi în România

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Un nou top select în care numele lui Gică Hagi figurează în istoria Campionatelor Mondiale alături de Cristiano Ronaldo, Lionel Messi și Diego Maradona
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cât câștigă pe lună un antrenor de fitness, în 2026. Sumele, dezvăluite chiar de românii care lucrează în domeniu
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
Turiștilor le e frică să intre în mare. Cum arată rana produsă de peștele-iepure
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?