Dăncilă: Investiţiile străine directe au înregistrat cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani, în primele şapte luni ale acestui an

Viorica Dăncilă a anunţat, joi, la începutul şedinţei de Guvern, că investiţiile străine în ţara noastră au ajuns, în primele şapte luni ale anului, la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani, înregistrând totodată şi o creştere de peste 22 la sută faţă de perioada similară a anului trecut.
Romania TV
19 sept. 2019, 07:59
Dăncilă: Investiţiile străine directe au înregistrat cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani, în primele şapte luni ale acestui an

„Am convocat astăzi a doua şedinţa de guvern din această săptămână pentru a adopta proiectele pregătite deja de ministere, având în vedere că săptămâna viitoare, voi conduce delegaţia guvernamentală într-o vizită de lucru în Statele Unite ale Americii. Vrem să ne asigurăm că lucrurile se derulează normal, că proiectele guvernamentale sunt puse în aplicare fără întârziere, dar în acelaşi timp acţionăm pentru stimularea şi atragerea investiţiilor”, a afirmat premierul, citat de news.ro.

Dăncilă a spus că în primele şapte luni din 2019 investiţiile străine în România au ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani.

„Veştile din economie sunt foarte bune. În primele şapte luni ale anului investiţiile străine directe au înregistrat cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani şi o creştere cu 22,3 la sută faţă de perioada similară a anului trecut. De asemenea, România este pe locul trei în ierarhia ţărilor cu cele mai mari 500 de companii din Europa Centrală şi de Est. Aceste date ne arată că economia României este pe un trend ascendent, care trebuie susţinut şi încurajat de guvern, iar diplomaţia economică are aici un rol foarte important. România este o destinaţie de afaceri atractivă, oferă oportunităţi de investiţii şi forţă de muncă bine pregătită, a explicat Dăncilă.

Primul ministru a mai transmis că a semnat documentele cu omologul său din Polonia în mai multe domenii, printre care infrastructură, transpoturi şi fonduri europene.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Cutremur de 6,7 în Japonia! Un tsunami a lovit coasta nordică a țării apoi
Fanatik.ro
Ngezana, probleme mari de indisciplină! Dezvăluirea care aruncă în aer vestiarul FCSB: „A plecat din cantonament! S-a văzut cu Djokovic”
Capital.ro
A murit actorul Cristian Nicolaie. Pierdere pentru teatrul românesc: Un om cu o blândețe aparte
Playtech.ro
Ce înseamnă grupa II de muncă? Ce se ia în considerare la pensie
Adevarul
Casă bătrânească renovată total cu doar 1.000 de dolari. „Nu este atât de veche, datează din anii 70”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Nenorocire fără margini în Dolj! Doi șoferi, de 20 și 36 de ani, și-au pierdut viața într-un grav incident rutier. O a treia persoană a rămas încarcerată
iamsport.ro
Acuzații extrem de grave la adresa lui Istvan Kovacs! Susține că arbitrul ar fi vinovat pentru decăderea unei echipe din România: ”Și-a băgat cineva coada!”
MediaFlux
Ce pensie primești dacă ai avut salariul între 2.000 lei și 6.000 lei
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume