DANEMARCA – FRANTA 0-0 în Grupa C de la CM 2018. „Cocoşii”, pe locul 1. Danezii merg şi ei în „optimi”

DANEMARCA - FRANTA 0-0. Danemarca şi Franţa au remizat, marţi, în derby-ul Grupei C, şi merg braţ la braţ în optimile de finală.

26 iun. 2018, 09:08

Înainte de startul meciului, Franța era deja calificată, dar Danemarca putea termina grupa pe locul 1, dacă s-ar fi impus. Prima repriză a fost una echilibrată, ambele echipe alternând momentele bune de joc. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 44, când Girouda reluat slab din mijlocul careului. În partea a doua, Danemarca a forțat victoria care i-ar fi adus primul loc în grupă. Vedeta Ericksen a tras puternic din lovitură liberă, dar șutul său a fost respins de Mandanda În minutul 70, la două minute după ce a intrat pe teren, Nabil Fekir a șutat bine de la marginea careului, dar mingea a lovit plasa laterală. Până la final, niciuna dintre echipe nu a mai avut ocazii notabile și scorul a rămas egal.

DANEMARCA – FRANTA 0-0

Danemarca: 1. Schmeichel – 14. Dalsgaard, 4. Kjaer, 6. Christensen, 17. J. S. Larsen – 8. Delaney, 13.  Jorgensen, 10. Eriksen – 23. Sisto, 21. Cornelius, 11. Braithwaite. Selectioner: Aage Hareide.

Franta: 16. Mandanda – 19. Sidibe, 4. Varane, 3. Kimpembe, 21. Lucas – 13. Kante, 15. Nzonzi – 11. Dembele, 7. Griezmann, 8. Lemar – 9. Giroud. Selectioner: Didier Deschamps.

Arbitru: Sandro Ricci (Brazilia).