Daniel Chiţoiu, fostul preşedinte al ANAF, preia portofoliul Economiei

Deputatul PNL Daniel Chiţoiu, propus pentru portofoliul Economiei, este, potrivit presei, finul liderului PNL Dan Radu Ruşanu şi a fost preşedinte al ANAF între 2004 şi 2008.
Romania TV
01 mai 2012, 18:44
Daniel Chiţoiu, fostul preşedinte al ANAF, preia portofoliul Economiei

Născut la 11 iulie 1967 în Păuşeşti, judeţul Vâlcea, Chiţoiu este căsătorit şi are un copil.

În perioada 4 aprilie 2004 – 22 decembrie 2008, Chiţou a fost preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală.

Între 15 martie 2001 şi 2 martie 2005, Chiţoiu a fost controlor financiar al Curţii de Conturi a României.

Absolvent al Academiei de Ştiinţe Economice Bucureşti, Daniel Chiţoiu este doctor în economie, specializarea Relaţii financiar-valutare.

Presa relata, în 2008, că Daniel Chitoiu este finul vicepreşedintelui PNL Dan Radu Ruşanu. De asemenea, Chiţoiu s-a făcut remarcat şi prin prezenţa în diverse Consilii de Administraţie ale unor societăţi de stat. Conform presei, în 2006 Chiţoiu a fost membru în CA ale CEC, SN Radiocomunicaţii SA, iar la CN Imprimeria Coresi a fost membru în Asociaţia Generală a Acţionarilor.

El deţine, potrivit celei mai recente declaraţii de avere, un teren intravilan de 360 de metri pătraţi, dobândit în 2010. De asemenea, are o casă de locuit, în Capitală, de peste 450 de metri pătraţi, dobândită în 2010, precum şi o maşină Hyundai, fabricată în 2007. Soţia sa are bijuterii dobândite în perioada 1997-2010 în valoare de 12.500 de euro. La 25 februarie 2010, el a făcut un schimb imobiliar de 330.000 de euro, cu o persoană fizică.

Chiţoiu deţine în conturi 44.700 de lei şi 4.200 de euro. El deţine acţiuni la Compania de Asigurări şi Reasigurări Exim Ro SA, în valoare totală de 40.000 de lei, iar la Fondul Proprietatea, de 200.000 de lei. De asemenea, el deţine acţiuni BCR Asigurări de 120 de lei şi la BCR Asset Management de 200 de lei.

Chiţoiu are un credit la Banca Transilvania, scandent în 2035, în valoare de peste 98.000 de euro. El luase şi un împrumut de 75.000 de lei de la o persoană fizică, scadent în 2011. El primise, în anul fiscal care se încheiase, aproape 53.000 de lei din salariul de deputat. Soţia, care lucrează la Comisia de Supraveghere a Asigurărilor, a avut un salariu, în ultimul an declarat, de 163.164 de lei. Soţia lui Chiţoiu a încasat aproape 1.000 de lei din drepturi de proprietate intelectuală. Chiţoiu are dividende de la Fondul Proprietatea în valoare de 17.136 de lei.

În declaraţia de interese el a trecut companiile unde este acţionar, precum şi faptul că este membru fondator al Institutului Liberal IC Brătianu. De asemenea, Chiţoiu este preşedinte al Camerei Consultanţilor Fiscali.

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
Dovada de necontestat că Bogdan de la Ploiești și Cristina Pucean sunt împreună în Dubai! Au fost filmați unul lângă altul
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Novak Djokovic. Locul e supranumit raiul milionarilor din tenis
Capital.ro
Legăturile din spatele ascensiunii lui Călin Georgescu. Tudor Păcuraru dezvăluie legăturile obscure, finanțările externe și pericolele politice
Playtech.ro
Ce trebuie să faci după ora 18:00 pentru a menține căldura în casă toată seara. Așa reduci factura la încălzire
Adevarul
Cum arată din dronă lotul autostrăzii A7 care se deschide azi complet traficului
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O fetiță de 6 ani și-a pierdut viața după ce i s-a scos un dinte de lapte, la dentist. Altă copilă tratată la același cabinet a ajuns în stare gravă la spital
iamsport.ro
BREAKING | Un nou transfer la FCSB! Gigi Becali l-a convins pe jucătorul plecat din SuperLiga cu mare scandal
MediaFlux
Brazi cu prețuri între 17 și 39 de lei. Romsilva scoate la vânzare peste 16.000 de pomi
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De ce orașe ca Sibiul devin tot mai cool: O analiză a trendurilor urbane și a stilurilor de viață moderne