Daniel Constantin: Vom crea 35 de centre ce vor furniza legume-fructe pentru piaţa românească

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a anunţat, joi, că în acest an se vor crea, la nivel naţional, 35 de centre moderne de colectare, care vor furniza legume şi fructe pentru marile pieţe de desfacere din România.
Romania TV
11 apr. 2013, 19:29
Daniel Constantin: Vom crea 35 de centre ce vor furniza legume-fructe pentru piaţa românească

Am spus întodeauna că pentru a promova produsele româneşti ar trebuie să organizăm mai bine piaţa, să creăm acele platforme de colectare de legume fructe. Am deschis această operaţiune în 2012 printr-o măsură concretă, punând la dispoziţia fermierilor 80 de milioane de euro, astfel încât aceştia să depună proiecte pentru a crea acele centre de colectare. Ca urmare, în acest an se vor crea 35 de centre moderne de colectare la nivel naţional„, a declarat ministrul Daniel Constantin, pentru Agerpres.

El a precizat că „onorarea” angajamentului făcut în anul 2012 are menirea „nu numai de a aduce produsele româneşti din horticultură mai aproape de consumatori, dar şi de stimula asocierea producătorilor„.

În context, Daniel Constantin a explicat că „în conceptul” gândit anul trecut privind înfiinţarea unor asemenea centre de colectare nu oricine poate să depună şi să obţină fonduri naţionale ori europene pentru realizarea sa, ci investitorul trebuie să fie asociat, obligatoriu, cu cel puţin zece fermieri, astfel încât să fie stimulat şi procesul de asociere al acestora, iar experienţele nefericite cu depozite goale să nu se mai repete.

Prin această construcţie fermierii implicaţi vor fi stimulaţi să se ducă la respectivul centru de colectare pentru că vor fi chiar printre proprietarii acelui depozit„, a explicat Constantin.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Legenda din fotbal care a făcut cea mai tare declarație despre Giorgia Meloni. Cuvintele cu care i-a uimit pe toți
Capital.ro
Plata cash. Ce se întâmplă cu numerarul. Schimbare imensă până în 2030
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Raportul CSAT despre anularea alegerilor din 2024 ajunge în Parlament. Ce spune despre Rusia și campania lui Călin Georgescu
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde