Daniel Dăianu, despre presupusele scrisori ale lui Sima

Două scrisori care îi sunt atribuite brokerului Cristian Sima au fost publicate vineri dimineaţă de Radu Soviani şi de hotnews.ro. Dacă în prima scrioare atribută lui Sima, brokerul recunoaşte că a pierdut banii clienţilor, în a doua scrisoare Cristian Sima vorbeşte despre cum i-a cunoscut pe unii clienţi şi ce relaţii a avut cu ei. În a doua scrisoare apar nume importante din viaţa politică românească, precum Traian Băsescu şi Cătălin Predoiu, dar şi nume de jurnalişti cunoscuţi: Robert Turcescu şi Radu Soviani. De asemenea, în scrisoare sunt menţionaţi Tudor Chirilă, Irina Schrotter, Daniel Dăianu, Florian Goldstein, alias Make, Cozmin Guşă, Iulian Fota şi Marie Rose Mociorniţa.
Romania TV
12 oct. 2012, 08:39
Daniel Dăianu, despre presupusele scrisori ale lui Sima

Nume grele pe lista clienţilor păgubiţi de milionarul Cristian Sima. Politicieni, afacerişti şi vedete: Daniel Dăianu, Cătălin Predoiu, Puiu Popoviciu şi Radu Dimofte, Andreea Raicu şi Irina Schrotter. Sima a dispărut fără urmă de zece zile, iar poliţia a început o anchetă. CNVM, autoritatea care supraveghează bursele din România, a demarat abia acum un control la firma fugarului.

După apariţia scrisorilor atribuite lui Sima, fostul ministrul al Finanţelor, Daniel Dăianu, a comentat: „Am citi scrisoarea lui Sima. Vorbește de lăcomia investitorilor. Un randament de circa 10% anual, așa cum arăta și raportările WBS către mine denotă lăcomie? Eu am și plătit impozit la stat pentru acest randament. Și acest randament arată că nu m-au interesat operațiuni în marjă, cu câștig spectaculos și riscuri mari„.

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Marius Șumudică l-a rugat în direct pe Mihai Rotaru să-și salveze jucătorul: „Ne ocupăm cu mare atenție de el. Știm situația”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Codul Rutier despre drepturile șoferilor în trafic – când îți poate fi controlată mașina sau bagajale, în ce condiții
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre starea lui Horia Moculescu, la scurt timp după ce a ajuns pe secția ATI: „Problemele, din păcate, își spun cuvântul...”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Momentul când Rednic i-a luat apărarea jucătorului distrus de Mircea Lucescu: ”Lasă-l în pace!”. Motivul pentru care antrenorul ”l-a făcut pilaf în vestiar”
MediaFlux
Sute de mii de părinți din România au primit între 1.651 lei și 8.500 lei pe lună de la stat! Cât timp se acordă indemnizația
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai