Daniel Funeriu, fost ministru al Educației, prima reacție după discursul viral al unei șefe de promoție la absolvirea liceului: „Un teribilism al unui copil deștept”

Daniel Funeriu, fost ministru al Educației, a reacționat, duminică, la discursul viral al șefei de promoție a Colegiului Mihai Viteazu din Ineu.
Alina Costache
09 iun. 2024, 15:05
Daniel Funeriu, fost ministru al Educației, prima reacție după discursul viral al unei șefe de promoție la absolvirea liceului: „Un teribilism al unui copil deștept”
Daniel Funeriu a reacționat, duminică, la discursul viral al șefei de promoție a Colegiului Mihai Viteazu din Ineu.

Daniel Funeriu apreaciază că disucursul elevei care tocmai a absolvit liceul „nu este decât un teribilism al unui copil deștept”, care nu a înțeles încă rolul acesteia. Fostul ministru i-a transmis și un mesaj elevei eminente.

Citește și: Mândria unei generații! Ea este Iulia, șefa de promoție a unui liceu din Arad care i-a lăsat fără cuvinte pe profesori. ”Am dobândit doar cunoștințe, nu valori”

„Cineva trebuie să spună că „discursul” -devenit celebru- al domnişoarei din Ineu nu este decât un teribilism al unui copil deştept, dar care încă nu a înțeles care e rolul şcolii -aşa imperfectă cum este ea-, nu a înțeles încă exact că ea e responsabila propriei sale vieți -în care, din ce ți se dă, adică şcoala, tu triezi, extinzi, utilizezi în clădirea propriei personalități-.

Practic ceea ce a făcut domnişoara e ceea ce ar face un proprietar care se zborşeşte la constructorul unei case încă în construcție -care abia a turnat fundația- că nu vede încă decorațiunile interioare.

Cam tot ce solicită domnişoara sunt lucruri pe care ți le clădeşti singur, pe fundația cunoaşterii clădită de şcoală.

Sigur că tentația admirației maselor de stil „mamăăă, ce le-a zis-o” e mare -da, „sistemul” are multe hibe- dar singurul lucru pe care-l regret e că nu s-a găsit un profesor în sală care să-i dea, pe loc, un răspuns cald, inteligent, profund şi care să-i dea domnişoarei, şi nouă, de gândit.

Nu e nimic greşit ca la 18 ani să fii teribilist, mulți dintre voi ați fost, e însă surprinzătoare tracțiunea pe care, an de an, o au genul acesta de erupții.

Mesajul meu către tânăra domnişoară e să-i doresc succes, să-şi pună ca țintă ameliorarea țării noastre, astfel încât copiii ei să fie fericiți. Şi să o invit să continue să-şi clădească personalitatea -încă în formare- pe fundația a ceea ce şcoala, aşa cum e ea, i-a dat.

Şi pe mine şcoala m-a învățat să mă conformez, dar am ales să mă conformez rigorilor impuse de laureați Nobel, rigorilor unor funcții publice, nu standardelor joase.

Iar dacă şcoala asta oribilă de azi a învățat pe cineva să mintă, îl rog pe acel cineva să citească despre viețile -de la Coposu la Mandela- celor pe care nici zeci de ani de puşcărie cruntă nu i-a făcut să mintă.

Iar noi să reflectăm asupra rolului şcolii care, în modesta mea opinie -şi a Constituției, dacă o citiți- e să te învețe. Restul, până la atingerea educației înalte, e treaba ta şi a familiei tale. Asta ne spune realitatea şi… Constituția.

PS: aştept cu nerăbdare heităreala şi, eventual, titlurile din presa care mă „iubeşte”. Am avut o zi nasoală ieri, vreau puțină „action!””, scrie Daniel Funeriu pe Facebook.

Citește și: Elevă din România admisă la Stanford, despre relevanța examenului de Bacalaureat: „Este un examen din inerție, că nu are o direcție clară și că servește mai multe scopuri, fără a-l servi pe niciunul pe deplin”

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Motivul pentru care directorul general al TAROM, care și-a dat demisia de Crăciun, a fost amendat de instanță. Ce se întâmplă cu dosarul
Capital.ro
Elena Udrea își trăiește visul. Fostul ministru al Turismului se simte ca-n al nouălea cer. Unde a mers de ziua ei (FOTO)
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Visul italian din Toscana, la preț de garsonieră în Cluj. Domeniul are o vilă istorică, piscină, livadă de măslini și o vie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
L-a făcut praf și pulbere pe Mirel Rădoi: ”Lipsă de talent și de cuvinte! Mă tem că l-am putea uita destul de repede și să nu îl mai regăsim pe nicăieri”
MediaFlux
Alertă medicală! Ce se întâmplă cu virozele la copii. Este nevoie de intervenție rapidă!
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend