Daniel Funeriu îl demolează pe Crin Antonescu: ”Ați vota un om care în ultimii zece ani a trăit pe banii soției?” / Pe Nicușor Dan l-ar întreba ce îl ”califică” pentru Cotroceni

Daniel Funeriu a lansat un atac extrem de dur la adresa lui Crin Antonescu, în perspectiva alegerilor prezidențiale. ”Ați vota un om care în ultimii zece ani a trăit pe banii soției?”, a întrebat Funeriu.
Irina Dumitrescu
11 ian. 2025, 15:33
Daniel Funeriu îl demolează pe Crin Antonescu: ”Ați vota un om care în ultimii zece ani a trăit pe banii soției?” / Pe Nicușor Dan l-ar întreba ce îl ”califică” pentru Cotroceni

Fostul ministru al Educației Daniel Funeriu, care vrea să candideze la alegerile prezidențiale din mai, l-a atacat, sâmbătă, pe Crin Antonescu, candidatul coaliției pro-europene pentru Cotroceni.

”Ați vota un om care în ultimii zece ani a trăit pe banii soției?”, a întrebat Funeriu, în emisiunea ”În fața ta” de la digi24.

Atacul extrem de dur al lui Funeriu nu s-a oprit aici. Fostul ministru al Educației a spus că Antonescu ar avea probleme cu vorbirea limbilor străine.

”Are vorbele la el, dar ar trebui să le aibă și în limbile de circulație internațională”, a spus Funeriu.

Fostul ministru al Educației a vorbit și despre alți potențiali contracandidați din cursa pentru Cotroceni.

Astfel, a spus că îl cunoaște pe Nicușor Dan încă din anii când amândoi erau ”olimpici”. ”El la matematică, eu la chimie”, a precizat el.

Provocat să spună ce l-ar întreba pe Nicușor Dan, în cazul în care l-ar înfrunta în turul 2 al prezidențialelor, Daniel Funeriu a răspuns: ”Nicușor, ce te califică (pentru funcția de șef de stat – n.r.) Ce ai făcut în politică externă? Ce ai făcut în guvern?”.

Citește și Daniel Funeriu se declară suveranist și dezvăluie echipa lui pentru Cotroceni. Augustin Zegrean și Adi Hădean, printre cei care îl susțin

În același context, Funeriu a spus că vrea să-i reducă ”la zero” șansele primarului general de a câștiga alegerile, așa cum intenționează să facă, de altfel, și în cazul celorlalți contracandidați.

Daniel Funeriu: Mă diferențiază de Călin Georgescu soluțiile

Pe de altă parte, Daniel Funeriu a explicat victoria lui Călin Georgescu în primul tur al prezidențialelor anulate prin faptul că acesta nu a avut contracandidat suficient de puternic.

”Mă diferențiază de Călin Georgescu soluțiile (pentru România – n.r.)”, a adăugat fostul ministru al Educației.

Daniel Funeriu s-a referit și la o eventuală candidatură a lui Victor Ponta. El a spus, ca ”figură de stil”, că dacă vor candida Antonescu și Ponta, vom avea printre candidați ”moaștele USL”, cu referire la alianța politică fondată de cei doi în 2011.

Citește și Financial Times: Călin Georgescu rămâne favoritul prezidențialelor din România, în ciuda acuzațiilor că ar fi sprijinit de Rusia

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
Adio, diesel? Se schimbă piața auto din România. Ce se întâmplă cu mașinile pe motorină. Declin fără precedent
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
”Să nu te vadă Gică Hagi, că-l dă afară!”. Bătaie antologică la echipa națională: ”Mi-a dat un pumn tare, m-a leșinat!”
MediaFlux
Un nou venit la pensie pentru români, cum funcționează. Legea a fost deja adoptată
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?