Darius Vâlcov: Extindem serviciul ‘Spaţiul privat virtual’

Ministrul Finanțelor, Darius Vâlcov, a anunțat pe pagina sa de Facebook că serviciul 'Spaţiul privat virtual' va fi extins pentru a include o listă mai mare a documentelor emise de Fisc şi comunicate contribuabililor online, în mod automat.
Romania TV
17 feb. 2015, 20:23
Darius Vâlcov: Extindem serviciul 'Spaţiul privat virtual'

„Veste bună! Extindem serviciul ‘Spaţiul privat virtual’ și lista documentelor emise de Fisc şi comunicate în mod automat contribuabililor ONLINE!”, a comunicat Darius Vâlcov pe Facebook.

Astfel, potrivit unui proiect de ordin publicat săptămâna trecută pe site-ul MFP, în lista documentelor comunicate prin ‘Spaţiul privat virtual’ vor fi incluse:

· deciziile de impunere privind plăţile anticipate cu titlu de impozit pe venit/contribuţii de asigurări sociale de sănătate;

· deciziile privind obligaţiile de plată cu titlu de contribuţii de asigurări sociale (formular 260);

· deciziile de impunere privind plăţile anticipate cu titlu de contribuţii de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile din cedarea folosinţei bunurilor (formular 650), pentru veniturile realizate începând cu anul 2015.

Serviciul ANAF deja permite informare asupra obligațiilor fiscale neplătite și verificarea plății contribuțiilor de asigurări sociale de către angajatori. Utilizatorii au posibilitatea de identificare pe site-ul serviciului ‘Spaţiul privat virtual’ cu certificat digital sau nume-parolă-OTP, modificarea profilului, efectuarea a trei tipuri de cereri de documente, descărcarea a patru tipuri de documente şi monitorizarea accesului în sesiuni de lucru securizate.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Orașul din România numit ”Happening City” de către Nadia Comăneci: ”Lumea investește enorm de mult în sport, în educația copiilor”
Capital.ro
Tăierile de salarii din ANRE, ASF și ANCOM ajung pe masa Comisiei Europene
Playtech.ro
Cum ajunge ANAF să verifice averea unei persoane. Diferențele dintre venituri și cheltuieli care pot ridica semne de întrebare
Adevarul
Un premier care a „sabotat implementarea planurilor NATO”?
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ștefan este tânărul șofer de TIR care și-a pierdut viața pe o autostradă din Cehia, alături de un coleg de breaslă: „Vei rămâne mereu în inimile noastre”
iamsport.ro
”Finanțarea este oprită!”. Clubul de tradiție din fotbalul românesc, într-o situație critică
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți