Darius Vâlcov, ministrul pentru Buget: TVA ar putea fi redus cu 2 puncte procentuale în 2015

TVA ar putea fi scăzută cu 2 puncte procentuale dacă în primul trimestru al anului viitor vor fi încasări suplimentare de 2 miliarde lei la buget, a declarat, pentru România TV, ministrul delegat pentru Buget, Darius Vâlcov, marţi, la Palatul Parlamentului.
Filip Stan
09 dec. 2014, 12:12
Darius Vâlcov, ministrul pentru Buget: TVA ar putea fi redus cu 2 puncte procentuale în 2015

„Am discutat cu reprezentanţii FMI şi ai Comisiei Europene că aici am avut divergenţe pe nivelul veniturilor de anul viitor. Dumnealor au spus că va fi mai redus, noi am spus că va fi un pic mai mare. În buget am introdus datele pe care le-am agreat împreună, anume datele dumnealor. Am convenit că, dacă în primul trimestru vom avea venituri excedentare, la fel şi în al doilea trimestru, practic în primele şase luni, toate acestea să le îndreptăm spre măsuri de relaxare fiscală în special în zona TVA. Acolo va fi o decizie politică luată împreună cu prim-ministrul României. În primul trimestru vom avea o creştere a veniturilor cu 1-2 miliarde lei. Toate acestea vor fi direcţionate către măsuri de relaxare fiscală. Vă dau un exemplu. Dacă după primul trimestru vom vedea că avem încasări suplimentare de 2 miliarde lei, vom putea, undeva la jumătatea anului, să luăm măsura de reducere a TVA cu 2% (2 puncte procentuale – n.red.). Dacă vom vedea că vor fi 4 miliarde în plus, vom merge cu 4% (puncte procentuale – n.red.). Bineînţeles, va fi decizia politică, ori pe un anumit sector, ori de la începutul anului 2016”, a spus Vâlcov.

Ioana Petrescu: Reducerea TVA pentru pachetele all-inclusive din turism e un prim pas

Vâlcov a menţionat că au existat discuţii pe această temă cu misiunea comună a Fondului Monetar Internaţional şi Comisiei Europene, discuţii care au vizat şi reducerea TVA la carne.  

Ministrul pentru buget a mai afirmat că se aşteaptă ca rata de absorbţie a fondurilor europene să ajungă la 80% – 82% la finele anului viitor.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Nuțu Cămătaru și soția lui au fost nași de cununie! Imagini de la ceremonie
Fanatik.ro
Caz șocant în fotbal! Arbitrul a fost împușcat mortal chiar în fața jucătorilor
Capital.ro
Bilete la tratament balnear în 2026. Guvernul a aprobat oficial. Ce pensionari vor merge gratis
Playtech.ro
Cât timp poți consuma ouăle de Paște și cum este corect să le păstrezi în frigider. În coajă sau decojite?
Adevarul
Pățania unei românce în Maroc, unde a fost la un pas de a rămâne pe cont propriu în deşert: „Cea mai mare țeapă pe care am luat-o”
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj