Date compromiţătoare despre vaccinul Pfizer, în documentele furate de la Agenţia Europeană a Medicamentului

Documente furate de pe site-ul Agenţiei Europene a Medicamentului au apărut pe dark web şi deşi o parte dintre ele sunt trunchiate, jurnaliştii de la Le Monde au primit confirmarea de la Agenţie că documentele reflectă problemele şi discuţiile care au avut loc.
Daniel Spătaru
16 ian. 2021, 21:55
Date compromiţătoare despre vaccinul Pfizer, în documentele furate de la Agenţia Europeană a Medicamentului

În luna noiembrie, specialiştii de la Agenţia Europeană a Medicamentului aveau trei mari probleme cu vaccinul Pfizer/BioNTech: mai multe fabrici nu fuseseră inspectate, nu erau suficiente informaţii despre loturile de vaccin comercial, iar datele disponibile arătau diferenţe de calitate între loturile comerciale şi cele folosite în testarea clinică.

Ca să treacă de la stadiul clinic la cel comercial, producătorii au schimbat procesul de fabricaţie şi au apărut, pe parcurs, modificări ale integralităţii fragmentului de ARN folosit. Vaccinurile folosite în testarea clinică aveau un fragment de ARN întreg în procent de 69-81%. Pe linia de producţie, media a scăzut de la 59%, până la 51-52% pentru anumite loturi. Asta se întâmpla în luna noiembrie, scrie Le Monde.

Citeşte şi Norvegia deschide o anchetă după decesul a 29 de bătrâni care au primit vaccinul Pfizer: „Ar putea fi doar o concidenţă, dar nu suntem siguri”

Pfizer a propus ca nivelul de ARN să nu fie mai mic de 60% în primele etape ale fabricaţiei, ca să nu scadă sub 50% pe linia de producţie şi a dat asigurări că vaccinul nu este mai puţin eficient şi sigur. Dar unul dintre ultimele rapoarte disponibile la Agenţia Europeană a Medicamentului, din decembrie, arată că nivelul de integralitate acceptat este de 75%, apropiat de cel din testarea clinică.

Jurnaliştii francezi scriu că vaccinul Pfizer a fost aprobat pe 21 decembrie, la trei săptămâni după Statele Unite, Canada şi Marea Britanie, tocmai pentru a fi rezolvată această problemă de calitate.

În România, un număr 12.421 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore împotriva COVID – 19 cu vaccinul Pfizer BioNTech, iar numărul total de persoane vaccinate a ajuns la 196.090, potrivit Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

Potrivit sursei citate, numărul de reacţii adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare, în ultimele 24 de ore, era de 51 de reacţii comune şi minore, dintre care: 20 de reacţii de tip local şi 31 de reacţii generale.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Cine transmite la TV barajul Turcia – România. UEFA, decizie surprinzătoare. Update
Capital.ro
Proprietarii de apartament nu au acest drept. Regulă privind ședințele adunării generale de la bloc: Dezbaterea se încheie aici
Playtech.ro
Camera în care trebuie montat termostatul centralei termice. Nu contează temperatura, ci un alt detaliu
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și cei doi copii ai săi, implicați într-un eveniment rutier îngrozitor pe DN6. Mașina în care se aflau s-a izbit puternic de un TIR
iamsport.ro
Radu Banciu a făcut topul prezentatoarelor TV din România: 'Singura femeie absolut perfectă la toate'
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume