DD ar putea repeta circul de la Oltchim: Voi participa la privatizarea Tarom în numele unei firme

Dan Diaconescu a declarat, luni seară, că pregătise câteva surprize pentru momentul în care spera să semneze contractul de privatizare a Oltchim, însă premierul Victor Ponta i-a retezat această ocazie când a decis să anuleze licitaţia. DD a anunţat că banii pe care i-a scos, luni, de la bancă vor fi folosiţi la privatizarea Tarom, la licitaţia căreia va participa în numele unei firme.
Romania TV
01 oct. 2012, 20:50
DD ar putea repeta circul de la Oltchim: Voi participa la privatizarea Tarom în numele unei firme

Nu m-am aşteptat ca Victor Ponta să anuleze licitaţia cu patru ore înainte. Mă aşteptam să o anuleze la ora 0.00. Pregătisem mai multe surprize. Păstrasem totul până în ultimul moment. (…) Oltchim este închis nu de Dan Diaconescu, ci de Victor Ponta. Cred că Ponta a făcut un asasinat economic cum scrie la carte. Înainte de a scoate la vânzare un obiectiv, proprietatea statului nostru, dânsul a avut grijă să-l închidă. De ce a închis combinatul? Să nu spună că nu a avut bani, pentru că înţeleg de la domnia sa că are bani să-l redeschidă. De ce l-a închis? Nu cumva ca să-l vândă ieftin unui investitor străin?„, a declarat Dan Diaconescu.

Acesta a mărturisit că în sacii cu bani pe care i-a luat, luni, de la bancă pentru plata salariilor muncitorilor de la Oltchim, sunt mai mulţi bani decât se crede. Sacii au fost depozitaţi la sediul OTV.

„În sacii aceia sunt mai mulţi bani decât credeţi dumneavoastră. Banii sunt la sediul OTV. O să-i folosim la privatizarea Tarom, care începe săptămâna viitoare. Azi (luni – n.r) a fost scăzuta garanţia pentru privatizarea Tarom, semn că iar se pregăteşte o privatizare cu dedicaţie. Dar Ponta a ţinut mortiş să scoată varianta în care o persoană fizică poate cumpăra Tarom, adica din nou o ante-pronunţare ca nu cumva Diaconescu să cumpere Taromul. Îi reamintesc lui Ponta că voi participa în numele unei firme la privatizarea Tarom şi oricum o să câştigăm. Rămâne să vedem dacă o să anuleze şi privatizarea Tarom. Când o să vedeţi până la alegeri, 5-6 licitaţii în care Ponta se pronunţă la fel, atunci o să constataţi că nu e doar un criminal economic, ci un asasin în serie al economiei româneşti„, a mai spus Dan Diaconescu.

Acesta a anunţat, luni seară, că va depune, marţi, plângeri penale împotriva premierului Victor Ponta şi a şefului Oficiului Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie (OPSPI), Remus Vulpescu.

CITEŞTE ŞI: Chiţoiu: Contractul pentru privatizarea Oltchim nu s-a semnat. Vezi motivaţia Ministerului Economiei

Dan Diaconescu a făcut un adevărat circ luni seara în faţa Ministerului Economiei. Diaconescu mers luni după-amiază la bancă pentru a lua banii pentru salariile angajaţilor Oltchim. După două ore petrecute în sediul băncii, DD a ieşit cu banii în şapte saci. Patronul OTV a refuzat să spună câţi bani are în saci, rezumându-se la a afirma că sunt „foarte mulţi” şi suficienţi pentru a plăti salariile până la finele anului. De la bancă, Diaconescu a mers la sediul Ministerului Economiei. În jurul orei 19.10, Dan Diaconescu a intrat în sediul ministerului, însă FĂRĂ sacii de bani.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat cum va arăta noua strategie de transferuri a FCSB: „Mă fac de râsul lumii? Gata! Bag 10 milioane de euro!”
Capital.ro
Consiliul Concurenței analizează scumpirile recente ale carburanților. Bogdan Chirițoiu: Așteptăm datele aferente ultimei săptămâni
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Amendă dacă vorbești pe speaker. Controale în autobuze
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România