De când se produce efectiv dublarea alocaţiilor. Avertismentul lui Marius Budăi DOCUMENT

Conform, art. II., legea promulgată de Klaus Iohannis intră în vigoare la data de întâi a lunii următoare celei în care aceasta se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I. Pe de altă parte, fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, anunţă că intrarea în vigoarea va fi prorogată de Guvern pentru luna iulie.
Romania TV
14 ian. 2020, 10:31
De când se produce efectiv dublarea alocaţiilor. Avertismentul lui Marius Budăi DOCUMENT

Fostul ministru al Muncii Marius Budăi a reacționat după ce preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, marţi, Legea privind dublarea alocaţiilor pentru copii.  „Și dacă ar vrea nu au cum. Am văzut acum circa 10 zile cum Guvernul Orban avea patru soluții cum să nu majoreze dublarea alocațiilor, din păcate, niciuna cum să le majoreze. Așa că alocațiile nu vor fi majorate, iar data de 1 iulie este un măr otrăvit ambalat frumos pentru că își doresc ca până atunci alegerile anticipate să fie deja realizate, să aibă loc și după aceea Dumnezeu cu mila”, a spus Budăi la A3.

Klaus Iohannis a promulgat legea privind dublarea alocaţiilor pentru copii

Administraţia prezidenţială a anunţat că şeful statului a semnat ”Decretul pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 9/2019 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii, precum şi pentru modificarea art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap (PL-x 124/13.03.2019)”.

Cum se măresc alocaţiile:

a) 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap; 

b) 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum şi pentru tinerii prevăzuţi la art. 1 alin. (3);

c) 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap.” 

DailyBusiness
5 lucruri de știut despre orașul brazilian Belém, din Brazilia, care găzduiește COP30
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Donald Trump a reușit să-l impresioneze pe Cristiano Ronaldo! Celebrul fotbalist a ținut să-l laude pe liderul SUA: ”Poate să contribuie la schimbarea lumii”
Capital.ro
Decizia luată de avocații lui Călin Georgescu. A fost deja depusă cererea la Curtea de Apel București. Neregulile invocate de aceștia
Playtech.ro
Notarea posesiei în cartea funciară. Ce este şi ce scop are
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Credite mai greu de obținut. Anunțul băncilor pentru finalul anului
stirilekanald.ro
El este românul care a murit în Dublin, după ce a fost înjunghiat în inimă. Victor avea doar 23 de ani
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai