De câte ori trebuie să ne spălăm pe mâini ca să nu ne infectăm cu coronavirus

Potrivit unui studiu, spălarea mainilor de până la zece ori pe zi reduce riscul de a ne infecta cu noul coronavirus.
Filip Stan
22 mai 2020, 17:13
De câte ori trebuie să ne spălăm pe mâini ca să nu ne infectăm cu coronavirus

Cercetarea, publicată în Wellcome Open Research, este prima dovadă empirică potrivit căreia spălarea periodică a mâinilor poate reduce riscul personal de a dobândi infecție cu coronavirusul sezonier. Se bazează pe datele obținute din trei grupuri in ierni succesive (2006 – 2009) in studiul Flu Watch din Anglia.

„Având în vedere că COVID-19 pare să aiba mecanisme de transmitere similare cu coronavirusurile sezoniere, aceste descoperiri susțin mesaje clare de sănătate publică în jurul efectelor de protecție ale spălării mâinilor în timpul pandemiei”, a declarat Sarah Beale (UCL Institute of Health Informaticics), cercetător și primul autor al studiului.

„Este important să subliniem faptul că frecvența spălării mâinilor este doar un aspect al igienei mâinilor. Știm, de asemenea, că atât durata mai lungă a spălării mâinilor, cât și contextul spălării mâinilor, de exemplu la întoarcerea acasă sau înainte de a mânca – au fost asociate cu un risc general mai mic de gripă”, potrivit Medicalxpress.

„O igienă bună a mâinilor ar trebui practicată în orice moment, indiferent dacă manifestați sau nu simptome. Acest lucru vă va ajuta să vă protejați și să împiedicați răspândirea involuntară a virusului către ceilalți din jurul vostru.”

Pentru acest studiu, 1.633 de participanți au furnizat estimări ale comportamentului de igienă a mâinilor, infecțiile cu coronavirus fiind identificate din tampoanele nazale. Majoritatea participanților (aproape 80%) au fost adulți cu vârsta peste șaisprezece ani.

Pentru a evalua frecvența generală de spălare a mâinilor, participanților li s-a solicitat la începutul fiecărui sezon estimarea „de câte ori v-ați spălat mâinile ieri”. Frecvența spălării zilnice a mâinilor a fost clasificată ulterior ca scăzută (≤5 ori pe zi), moderată (de 6-10 ori pe zi) sau ridicată (> 10 ori pe zi), ghidată de literatura din jurul bolilor asemănătoare gripei în cadrul comunității occidentale.

Spălarea mainilor cu frecvență moderată a fost asociată cu un risc global semnificativ redus de a contracta coronavirus (reducerea cu 36% a riscului de infecție, comparativ cu cei care s-au spălat pe mâini de 0-5 ori pe zi). Pentru spălarea mâinilor cu intensitate mai mare, nu a existat un efect semnificativ de răspuns la doză.

Ellen Fragaszy, (Institutul de Informatică pentru Sănătate al UCL și Școala de Igienă și Medicină Tropicală din Londra), Senior Research Fellow și ultimul autor al studiului, a concluzionat: „Ceva atat de simplu precum spălarea mâinilor în mod regulat ne poate ajuta să menținem rata infecției scăzută și sa reducem transmisiile”.

Citeşte şi Dezastru în Italia. Un frizer a infectat cu coronavirus 40 de clienţi

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Daniel Oprița își anunță plecarea de la Steaua. Atac la Andrei Cian: ,,Să mă dea afară!”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Militarii, polițiștii și funcționarii cu statut special: ce perioade necontributive sunt recunoscute în mod diferit
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Adio, cartofi romanești! Cea mai mare lovitură pentru români
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje