De ce nu a lipsit Ponta de la discursul lui Băsescu. „Dacă el nu venea la învestirea Guvernului?”

Premierul Victor Ponta a declarat, marţi, că, având în vedere calitatea sa instituţională, nu ar fi putut lipsi de la discursul preşedintelui Traian Băsescu din Parlament, aşa cum a făcut Crin Antonescu, el adăugând: "Gândiţi-vă că la învestirea Guvernului nu era prezent preşedintele".
Filip Stan
12 mart. 2013, 15:44
De ce nu a lipsit Ponta de la discursul lui Băsescu.

E dreptul domnului Antonescu şi e absolut normal (să nu asiste la discurs – n.r.). Eu, ca şi calitate instituţională, nu puteam să lipsesc de la discursul preşedintelui. Gândiţi-vă că la învestirea Guvernului nu era prezent preşedintele. Adică, sunt câteva zone în Constituţie în care preşedintele şi primul-ministru trebuie să colaboreze, indiferent de sentimentele personale dintre noi”, a spus Ponta.

El a precizat că este vorba despre atribuţii instituţionale pe care preşedintele şi premierul trebuie să le îndeplinească, indiferent de relaţiile personale pe care le au.

„Cum ar fi fost să spună preşedintele Băsescu că nu vine la Cotroceni la învestirea Guvernului, ca să depunem jurământul? A fost şi la depunerea jurământului de către domnul Fenechiu. E vorba de atribuţii instituţionale”, a mai spus Ponta.

Preşedintele Traian Băsescu a adresat, marţi, un mesaj în plenul Parlamentului. La şedinţă nu au participat parlamentarii PNL, cu excepţia senatorului Ioan Ghişe, care a fost prezent la începutul reuniunii şi a afişat în faţa sălii un tricou cu inscripţiile „Poporul a decis, Băsescu e demis” şi „Poporul e suveran”.

Pe de altă parte, parlamentari PSD au fost prezenţi la şedinţă. Premierul Victor Ponta a stat în bancă alături de ministrul Apărării, Mircea Duşa, iar şedinţa a fost condusă de către preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, căruia Traian Băsescu i s-a adresat la începutul discursului său cu formula „domnule preşedinte al Parlamentului”.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Când se reunește, de fapt, FCSB. Unde merge echipa lui Gigi Becali în cantonament, program meciuri amicale
Capital.ro
Ce se întâmplă cu numerarul? Măsura care a intrat în vigoare. Unde se introduc noi reguli pentru plăți
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Diana Șoșoacă, dialog incredibil cu Putin. Mesajul președintelui Rusiei pentru români VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți