De ce nu pot evita păsările lovirea parbrizului unei maşini

Cel puţin 80 de milioane de păsări pier anual numai în Statele Unite după ce se izbesc de parbrizul unei maşini. Cercetătorii au investigat motivele pentru care acestea nu pot evita impactul cu parbrizele autoturismelor.
Filip Stan
12 feb. 2014, 14:59
De ce nu pot evita păsările lovirea parbrizului unei maşini

Un grup de cercetători americani, condus de Travis DeVault, a efectuat un studiu pentru a afla cauza acestui tip de accidente, scrie Mediafax care citează BBC.

Ei au condus un camion Ford pe un drum din apropierea Centrului de Cercetare Nasa Glenn, lângă Sandusky, Ohio. Viteza cu care au circulat aceştia a fost de 30, 60 şi 90 de kilometri la oră pentru a studia reacţia păsărilor la fiecare viteză în parte. Drumul a fost închis circulaţiei publice pentru a putea fi efectuat experimentul.

În mod remarcabil, echipa de cercetători a reuşit să evite ea impactul cu păsările, deşi a fost în câteva rânduri foarte aproape de un accident.

Păsările care au participat la experiment au fost vulturii turceşti, care sunt implicaţi adesea în accidente cu avioane sau maşini. Ei se hrănesc cu cadavre rămase pe şosea în urma accidentelor rutiere, aşa că cercetătorii au lăsat pe şosea cadavrele unor ratoni pentru ca vulturii să vină şi să îi culeagă pe aceştia.

Cercetătorii au fost interesaţi în cadrul studiului de momentul în care încep păsările orice mişcare în momentul în care un autovehicul se apropie.

DeVault şi colegii săi au descoperit că, atunci când camionul se apropie cu viteza de 30 şi 60 de km/h, vulturii turceşti au tendinţa de a zbura în momentul în care autovehiculul se apropie la o distanţă apreciabilă, în timp ce la o distanţă de 90 km/h păsările nu ştiu cum să reacţioneze şi se mişcă la întâmplare. Unele păsări şi-au luat zborul atunci când camionul se apropia de acestea la o distanţă de 300 de metri, în timp ce altele făceau acest lucru atunci când camionul se afla la numai 20 de metri de ele, cu doar câteva secunde înainte de impact. Mecanismul lor cognitiv de evaluare a pericolului, prin urmare, s-a dereglat.

Cercetătorii nu au putut identifica însă în ce măsură reacţia vulturilor turceşti este reprezentativă pentru alte tipuri de păsări.

Citeşte şi Aproape 200 de specii de păsări sunt în pericol critic de dispariţie

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Cine e doctorița care va participa la Jocurile Olimpice de iarnă. A început să practice sport în urmă cu 6 ani
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil