De ce posteriorul şi şoldurile mai mari sunt mai sănătoase

Posteriorul, soldurile si coapsele mai mari sunt mai sanatoase intrucat grasimea depusa in aceste zone ale corpului protejeaza organismul de boli cardio-vasculare si probleme de metabolism, potrivit unui studiu citat de BBC.
Alina Costache
14 sept. 2014, 04:48
De ce posteriorul şi şoldurile mai mari sunt mai sănătoase

Grasimea din zona soldurilor absoarbe acizi grasi daunatori si contine un agent anti-inflamator care stopeaza blocarea arterelor . in schimbgrasimea de pe burta nu ofera aceasta protectie, a conchis echipa de cercetatori de la Oxford, care a realizat acest studiu, publicat in International Journal of Obesity.

Oamenii de stiinta ar putea cauta metode prin care sa mareasca masa de grasime din zona soldurilor si, pe viitor, medicii ar putea prescrie tratamente pentru redistribuirea grasimii de pe corp pentru a preveni boli precum diabetul.

Cercetatorii de la Oxford au ajuns la concluzia ca cei care au prea putina grasime in jurul soldurilor pot avea probleme serioase de metabolism, asa cum se intampla cu Sindromul Cushing.

Inestetic, dar mai sanatos?
S-a demonstrat si ca grasimea din jurul coapselor si de pe posterior este mai greu de dat jos decat cea din jurul taliei. Chiar daca aceasta ar putea parea de nedorit, de fapt acest lucru este benefic, pentru ca, atunci cand grasimea este eliminata rapid, elibereaza o mare cantitate de citokine care determina aparitia inflamatiilor in organism. De altfel, a fost stabilita o legatura intre citokine si boli cardio-vasculare, rezistenta la insulina si diabet.

Continuarea pe Lyla.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
O schimbare climatică bruscă aduce Mica Eră Glaciară în Europa: Londra va fi acoperită de gheață trei luni pe an
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Cât timp ține cozonacul: temperatura la care se păstrează pentru a rămâne fraged
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: România se îndreaptă spre o criză economică și socială uriașă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”