De ce se cheamă Pepsi, Pepsi? Cum şi-au ales companiile faimoase numele

Unele companii şi-au ales numele la întâmplare, iar alte au căutat unul care să spună ceva despre activitatea sau produsele pe care le promovează.
Romania TV
31 mart. 2012, 14:28
De ce se cheamă Pepsi, Pepsi? Cum şi-au ales companiile faimoase numele

Un Top 10 publicat de site-ul buzzfeed.com spune povestea unora dintre aceste nume.

1. Adobe. Numele companiei a fost dat după un pârâu care curgea în spatele casei cofondatorului companiei, John Warnock.

2. amazon.com. Jeff Bezos îşi dorea pentru compania sa un nume care să înceapă cu litera „a”, pentru ca aceasta să apară printre primele dacă va fi căutată în ordine alfabetică. A deschis un dicţionar şi i-a rămas privirea pe „Amazon”. A optat pentru acest nume pentru că este vorba despre cel mai mare fluviu din lume, iar el şi-a dorit ca şi compania lui să devină la fel de mare şi de cunoscută.

3. ebay. Iniţial, site-ul a aparţinut Echo Bay Technology al firmei de consultaţă Omidyar. Aceasta a încercat să înregistreze domeniul cu numele „echobay.com”, dar a aflat că acesta exista deja, fiind luat de „Echo Bay Mines”, o companie minieră de exploatare a aurului, aşa că şi-a prescurtat numele în „ebay”.

4. Coca-Cola. Numele companiei a fost creat din principalele ingrediente ale celebrei băuturi răcoritoare. Este vorba despre frunzele de „coca” şi nucile „Kola” folosite pentru aromă, la acest din urmă ingredient, fondatorul companiei, John Pemberton înlocuind litera „K”, de la Kola, cu litera „C”, din motive estetice.

5. Pepsi. Numele acestei băuturi care rivalizează în continuare cu Coca-Cola a fost ales după cel al unei enzime gastrice, pepsina.

6. Lego. Este o combinaţie între îndemnul, în limba daneză, „leg godt”, care înseamnă „joacă bine” şi expresia în limba latină „lego”, care „le-am adunat”, „le-am pus împreună”. Grupul Lego spune însă că numele său este o simplă coincidenţă.

7. Virgin. Când Richard Branson s-a apucat de afacerea sa, una dintre fetele sale i-a sugerat să-i pună acest nume. „Ce-ai zice de Virgin?”, l-a întrebat ea, argumentându-i că „suntem complet virgini în această afacere!”

8. Starbucks. Şi-a căpătat numele după cel al personajului Starbuck, din romanul lui Herman Melville, Moby-Dick.

9.Reebok. Numele faimoasei companii vine de la denumirea unei specii de antilopă africană, Rhebok.

10. Adidas. Numele companiei provine de la cel al fondatorului său, Adolf Dassler, al cărui prenume a fost prescurtat „Adi”, alături de care s-au pus celelalte trei litere din nume, „Das”.

Vezi toată lista AICI

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Câți bani a obținut statul din amenzi și sancțiuni. Cum a adus ANAF-ul sute de milioane în plus la buget
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”