De ce sunt violenti copiii mici?

Copilul tau are neplacutul obicei sa muste sau sa loveasca alte persoane sau sa arunce cu obiecte atunci cand se supara, cand e frustrat sau nervos ca lucrurile nu se intampla asa cum vrea el? 
Romania TV
28 mai 2019, 11:18
De ce sunt violenti copiii mici?

Nu functioneaza disciplina pe care incerci sa o impui? De regula problema acestui tip de comportament apare prima oara la copiii trecuti de un an si jumatate, spre doi ani. Apoi, in functie de atitudinea ta, ea devine din ce in ce mai puternica in anii ce urmeaza sau din contra, dispare. Inarmeaza-te cu rabdare, nervi puternici si ia si jucarii la indemana.

Nu este chiar asa de greu sa reusesti sa dezveti de obiceiuri proaste un copil agresiv. Iata cateva reguli pentru parinti de la specialistii ehow.com ca sa te ajute in aceste situatii.

1. Primul lucru pe care trebuie sa il tii minte este ca micutul tau nu este rau si nu actioneaza dusmanos. Este doar la varsta la care nu stie sa foloseasca bine toate cuvintele ca sa obtina ce vrea atunci cand devine frustrat. Daca copilul e mai mare si continua sa faca asa inseamna ca i-ai tolerat inca de mic acest comportament de prea multe ori sau doar l-ai pedepsit cand a lovit pe cineva, in loc sa adopti si alte tactici constructive.

2. Trebuie iei atitudine imediat ce el loveste sau musca. Nu astepta ca sa ii transmiti ca nu e in regula sa fie agresiv fata de ceilalti. Daca ignori acest comportament este ca si cum ii spui „e in regula sa faci rau celor pe care ii iubesti”.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR. RO.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Ultimele informații înainte de Universitatea Craiova – Ararat-Armenia. Veste proastă pentru Felipe Coelho. Video
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Țara europeană din care românii fug în număr din ce în ce mai mare. Problemele financiare care îi trimit acasă
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Amenzi pentru românii de pe litoral. Statul român a luat decizia
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat