DE NECREZUT. Şcoala în care toţi copiii se numesc Stănescu VIDEO

Stănescu, un nume în vogă în comuna gălăţeană Iveşti. 99% din elevii şcolii din localitate au acest nume de familie. Mai mult, profesorii sunt puşi în încurcătură şi de faptul că unii copii au chiar şi acelaşi prenume. Dascălii au găsit totuşi o soluţie pentru a nu-i confunda: li se adresează după prenumele părinţilor.
Romania TV
13 mart. 2012, 09:49
DE NECREZUT. Şcoala în care toţi copiii se numesc Stănescu VIDEO

„Şcoala Stăneştilor”, aşa ar putea fi numită şcoala Gimnazială nr. 3 din Iveşti, pentru că din cei 362 de elevi pe care îi are, 350 poartă numele de Stănescu. Aproape toţi elevii care învaţă aici sunt de etnie romă şi sunt rude între ei.

Chiar şi profesorii reuşesc cu greu să îi identifice. „Pe toţi îi cheamă Stănescu, cu foarte mici excepţii. Mai avem familia Munteanu şi Mihai, dar foarte puţin în comparaţie cu numărul mare de elevi Stănescu din şcoală. Când coincid numle, îi strigăm după iniţiala tatălui. Dacă şi iniţiala tatălui coincide, după inţiala mamei„, spune Tinca Ocheanu, directorul şcolii nr. 3 din Iveşti.

La şcoala din Iveşti există şi câteva clase care fac parte din programul educaţional „A Doua Şansă”. Aici învaţă elevi care au şi 62 de ani, şi poartă, bineînţeles, tot numele de Stănescu.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Fostul deputat Nati Meir afirmă că asistentul său din închisoare s-a sinucis. Bărbatul ar fi avut probleme medicale
Capital.ro
Doliu în România. S-a stins un mare nume al țării. Lumea culturală pierde una dintre vocile sale fundamentale
Playtech.ro
Pontarea în zilele libere. Cum se procedează când lucrezi de sărbătorile legale, aşa eşti răsplătit corect
Adevarul
George Burcea, la Interviurile Adevărul. Propunerile candidatului POT: De la Parlament fără gard la un număr dublu de parcări în București
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
O mamă și fiul de 8 ani au fost găsiți fără suflare la câteva ore distanță, în locuri diferite. Primele ipoteze luate în calcul de anchetatori
iamsport.ro
Gică Hagi, ȘOCAT de ce a descoperit la academie: 'Este o mare problemă!'
MediaFlux
Începe marea tăiere de la stat. Vicepremierul Oana Gheorgiu se ocupă personal
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume