De unde poţi cumpăra combustibil fără adaos comercial: 3,87 lei pentru un litru de motorină de azi

Începând de marţi, benzinăria ETU de la Păulești, de pe DN1, vinde cel mai ieftin carburant din țară.
Romania TV
15 sept. 2020, 06:57
De unde poţi cumpăra combustibil fără adaos comercial: 3,87 lei pentru un litru de motorină de azi

Compania Neptun SA Câmpina și proprietarul acesteia, omul de afaceri Mihai Anastasescu, au decis să ajute mediul de afaceri, pe câmpineni și pe locuitorii din regiunile limitrofe să treacă mai ușor peste dificultățile generate de pandemia de coronavirus.

Astfel, începând de marţi, 15 septembrie, ora 11, și până la 31 decembrie anul curent, carburanții comercializați în stația de distribuție ETU din Câmpina, deținută de Neptun SA, vor avea un adaos comercial de numai 0,1%, fapt ce duce la o ieftinire masivă a tuturor tipurilor de combustibil: benzină, motorină și GPL.

Un litru de motorină, sortimentul standard, cel mai popular, se comercializează cu 3,87 de lei, cu tot cu TVA, față de 4,46 lei cât a fost până acum. Media în piață este de 4,43 lei/litru. Un litru de benzină standard coboară de la 4,52 lei la 4,08 lei. În piață, sortimentul de benzină se vinde în medie cu 4,45 lei. De asemenea, stația ETU vinde motorina premium cu 4,32 lei/litru, în scădere de la 4,85 lei/litru, și benzina premium cu 4,66 lei/litru, față de 5,17 lei/litru.

Practic, sortimentele premium vor fi mai ieftine decât cele populare de pe piață. Un litru de GPL se comercializează cu 2,02 lei, în scădere de la 2,52 lei/litru. Media în piață este de 2,52 lei/litru.

Ieftinirea masivă a carburanților la stația din Câmpina este primul gest major făcut de un om de afaceri pentru a-i ajuta locuitorii din oraș si zonele adiacente, grav afectați de criza economică declanșată de măsurile impuse pentru combaterea pandemiei de coronavirus.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți