Decepția suferită de Ana Bărbosu după ce medalia de bronz a fost dată Jordan Chiles: „Gata, mă retrag, nu mai vreau!”

Ana Bărbosu a suferit un șoc imens atunci când, la Jocurile Olimpice, medalia de bronz câștigată i-a fost dată americancei Jordan Chiles. La acest moment, sportiva a anunțat vehement că se retrage din gimnastică.
Alina Costache
21 aug. 2024, 11:52
Decepția suferită de Ana Bărbosu după ce medalia de bronz a fost dată Jordan Chiles: „Gata, mă retrag, nu mai vreau!”
Decepția suferită de Ana Bărbosu după ce medalia de bronz a fost dată Jordan Chiles: „Gata, mă retrag, nu mai vreau!”

Ana Bărbosu a dezvăluit ce a simțit la Jocurile Olimpice de la Paris în momentul în care medalia de bronz de la proba de sol a fost acordată americancei Jordan Chiles.

Citește și: Ana Bărbosu, prima reacție după anunțul deciziei TAS: „Mi s-au înmuiat din nou picioarele. A fost un şoc”

Ana Bărbosu dezvăluie de ce a spus că renunță la gimnastică

Gimnasta Ana Bărbosu a primit înapoi medalia de bronz, la proba de sol, după ce a făcut contestație la Tribunalul de Arbitraj Sportiv. Sportiva a subliniat cât de dificil a fost să gestioneze deciziile oficialilor de a acorda medalia de bronz sportivei americane Jordan Chiles, fiind la un pas de a-și anunța oficial retragerea din gimnastică.

Și-a dat seama, însă, în ciuda gândurilor negative pe care le avea atunci, că nu trebuie să ia decizii impulsive. Cel care a ajutat-o a fost psihologul ei sportiv, care a liniștit-o spunându-i că gândurile care contează sunt cele pe care sportivii și le impun în mental.

„Vă dați seama, gânduri sunt, dar dacă aș sta să ascult toate gândurile care vin… Nu aș mai fi eu chiar lucidă. Cum zice și domnul Răzvan, psihologul sportiv, «gândurile care contează sunt cele pe care ți le impui tu». De aia, și când am dat declarațiile după finala de la sol am spus că nu vreau să zic nimic despre acest subiect, pentru că nu sunt gândurile așezate clar în căpuț. Dar posibil să fi fost, na, dezamăgire mare. Ce îți vine să zici prima oara? Gata, nu mai vreau, mă retrag! Dar nu vreau să fac afirmații așa, la nervi. Nu-mi place”, a spus Ana Bărbosu, la Un Podcast.

Ultimele postări ale surorii lui Jordan Chiles evidențiază că familia ei continuă să fie vizată de atacuri rasiste, după ce Comitetul Olimpic Internațional a confirmat decizia TAS, anunțând că sportiva americană trebuie să returneze medalia, întrucât staff-ul american a depus contestația cu patru secunde după expirarea termenului limită, de un minut, conform publicației People.

„Rasismul este real, există, este viu. După cinci zile, (n.r. – cei de la CIO) au «dezbrăcat-o» de medalie. Nu pentru că nu a câștigat-o, nu pentru că ar fi fost dopată, nu pentru că a călcat în afara covorului, nu pentru că nu era suficient de bună. I-a fost luată medalia de bronz pentru patru secunde, ceea ce nu ar fi trebuit să se întâmple dacă judecătorii și-ar fi făcut treaba”, a spus Jazmin Chiles, sora gimnastei americane.

Citește și: SUA nu acceptă înfrângerea. Cum poate pierde Ana Bărbosu medalia de bronz

DailyBusiness
Mesele cu carne, un lux pentru milioane de europeni. Unde se clasează România în clasamentul Uniunii Europene
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Irina Fodor, dezvăluiri îngrozitoare din show-ul Antenei 1! Care a fost coșmarul de la Asia Express!
Fanatik.ro
Ruben Dias și Maya Jama, surprinși pe insula Capri. Cum au apărut fotbalistul și prezentatoarea de la Insula Iubirii
Capital.ro
Dispare complet numerarul. Se renunță în toată țara la cash: Îngreunează viața de zi cu zi
Playtech.ro
Tragedie la Lisabona: trei morți și peste 20 de răniți după ce funicularul Gloria a deraiat VIDEO
Adevarul
Serviciile secrete nord-coreene au șters toate urmele ADN-ului lui Kim Jong Un după întâlnirea cu Putin de la Beijing
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
Primele declarații ale directoarei creșei din Timișoara, unde un băiețel de un an și jumătate a murit înecat: „A fost ultima oară când l-am văzut”
Cancan.ro
Primul mesaj al Mihaelei Rădulescu, după reîntoarcerea în România. Bărbatul pentru care are cuvinte de laudă după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
Mircea Lucescu, acuzat că i-a distrus cariera unui antrenor român: ”Mă făcea Ferguson, apoi suna să nu fiu numit în funcție”
MediaFlux
Anunțul Hidroelectrica privind prețurile pentru luna septembrie. Toți consumatorii sunt afectați
stirilekanald.ro
Cine sunt soții care și-au pus capăt zilelor împreună. S-au aruncat în gol de la etajul trei
substantial.ro
Dacă o persoană nouă te curentează la prima atingere, iată ce înseamnă