Decizie de ultimă oră a Casei Regale a României. Mărcile Regina Margareta şi Castelul Pelişor, înregistrate la OSIM

Majestatea sa Margareta a României a decis să înregistreze la OSIM mărcile Regina Margareta şi Castelul Pelişor.
Romania TV
22 aug. 2018, 13:14
Decizie de ultimă oră a Casei Regale a României. Mărcile Regina Margareta şi Castelul Pelişor, înregistrate la OSIM

Majestatea sa Margareta a României, Custodele Coroanei, și actualul conducător al Casei Regale a României a decis să înregistreze la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci (OSIM) mărcile Regina Margareta și Castelul Pelișor.

Custodele Coroanei a depus cererea de înregistrare a mărcilor în cursul zilei de 20 iulie. Castelul Pelişor va putea fi folosit pentru băuturi alcoolice (cu excepiţa berii), cum ar fi vinul, însă marca Regina Margareta poate fi utilizată pentru o varietate de produse. Printre produsele care vor putea purta acest nume se regăsesc preparate pentru albit, uleiuri, produse farmaceutice, băuturi alcoolice, bere, tutun şi articole pentru fumători, cafea, carne, îmbrăcăminte şi încălţăminte, produse agricole, mobilier, scule şi instrumente de mână, maşini automate de vânzare, pentru asigurări, transport, educaţie, servicii de alimentaţie publică, servicii medicale sau servicii juridice.

Și Alteţea Sa Regală Principele Radu a decis să înregistreze la OSIM marca Principele Radu, care poate fi utilizată tot pe o varietate de produse şi servicii, scrie Capital.

Majestatea sa Margareta a României a ales să nu folosească titlul de Regină, ci de Custode al Coroanei, titlu pe care chiar regele Mihai i l-a oferit personal. Atât timp cât coroana va fi în exil şi România va rămâne republică, ea a decis să poarte acest titlu.

Majestatea sa Margareta a României s-a născut la Lausanne, în Elveţia, pe 26 martie 1949. Este prima fiică a Regelui Mihai I şi a Reginei Ana ai României. A fost desemnată Principesă Moştenitoare în anul 1997 şi Custodele Coroanei române în anul 2007.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Legea Novak”, blocată de Nicuşor Dan! Preşedintele contestă proiectul de lege la Curtea Constituţională. Exclusiv
Capital.ro
Avertisment pentru cei cu bani pe card. Trebuie să aveți numerar în casă. Băncile nu au rezerve nelimitate. Situația în care cardul nu mai este funcțional
Playtech.ro
Ce pensie iei dacă ai lucrat 17 ani: modul simplu de calcul
Adevarul
Șoc dintr-o bază aeriană rusă. Pilotul şi copilotul unui avion Su-34 au murit după ce sistemul de catapultare s-a declanșat într-un hangar
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Haos la Gara de Nord! Un bărbat a urcat pe acoperiș și a aruncat cu cărămizi și tencuială în trecători și mașini
iamsport.ro
Președintele Sloboziei și-a ieșit din minți și l-a acuzat direct pe arbitru: ”E fault și roșu la Tănase! Nu ai dat ca să nu îl elimini”
MediaFlux
Carduri sociale de alimente pentru români. Anunț important de la Casa de Pensii
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde