Decizie halucinantă în cazul profesorului care a lovit o elevă de 9 ani, vezi ce sancţiune a luat cadrul didactic

Învăţătorul de la şcoala din Viişoara, care a lovit săptămâna trecută o elevă de nouă ani, a fost sancţionat disciplinar cu observaţie scrisă, deşi se află la a doua abatere de acest fel. Decizia a fost luată de Consiliul de Administraţie al unităţii de învăţământ.
Filip Stan
13 oct. 2017, 10:42
Decizie halucinantă în cazul profesorului care a lovit o elevă de 9 ani, vezi ce sancţiune a luat cadrul didactic

Învăţătorul de la şcoala din Viişoara, judeţul Botoşani, care a fost acuzat săptămâna trecută de părinţii unei eleve de nouă ani că le-a agresat fetiţa, în timpul orelor de curs, a fost sancţionat de Consiliul de Administraţie al şcolii cu mustrare scrisă.

Dascălul nu este la prima abatere de acest gen, anul trecut fiind sancţionat tot cu un avertisment.

„Domnul învăţător a fost sancţionat disciplinar cu observaţie scrisă, decizia fiind luată de Consiliul de Administraţie al şcolii. Dânsul are dreptul să conteste decizia în termen de 15 zile de la comunicare”, a declarat presei Ciprian Manolache, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Şcolar Botoşani, potrivit Mediafax.

Vezi si: Un profesor de la o şcoală din Rovinari, cercetat pentru că ar fi lovit un elev

Eleva de clasa a II-a a reclamat faptul că a fost lovită de mai multe ori de învăţător. Fetiţa s-a plâns mamei că a fost lovită în timpul orelor şi refuză să mai meargă la şcoală, un incident similar având loc şi anul trecut.

„M-am dus după ea la şcoală şi când a ieşit m-a luat în braţe şi-a început să plângă, spunându-mi că a fost bătută. Nu pot să o duc dimineaţă la şcoală, plânge, plânge că o bate iar învăţătorul şi o loveşte de perete cu spatele”, a spus Rodica Tănase, mama fetiţiei agresate.

Femeia spune că problemele au început încă de anul trecut, când fetiţa a povestit părinţilor că învăţătorul ar fi lovit un alt copil. Şi atunci fetiţa ar fi fost agresată de învăţător pentru că a spus acasă ceea ce se întâmpla la şcoală, iar în urma reclamaţiilor făcute de mamă, dascălul a fost schimbat din funcţia de director al unităţii de învăţământ.

Anul acesta, scena s-ar fi repetat, iar mama a depus o nouă plângere la conducerea şcolii.

Învăţătorul acuzat susţine că nu este adevărat ceea ce spune fetiţa.

În acest caz Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Botoşani s-a autosesizat şi a declanşat o anchetă, profesorul fiind cercetat penal pentru vătămare corporală.

Vezi si: Un profesor de muzică din Botoşani, suspendat de la catedră după ce medicii l-au declarat inapt

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Antonela, soția lui Messi, a cerut ajutor pentru victimele cutremurelor devastatoare din Venezuela. Suma uriașă de bani care s-a strâns
Capital.ro
Elena Udrea face dezvăluiri despre Siegfried Mureșan. Fostul ministru: „Nu mă dezic de cei pe care i-am promovat”
Playtech.ro
Cât câștigă pe lună un antrenor de fitness, în 2026. Sumele, dezvăluite chiar de românii care lucrează în domeniu
Adevarul
Infractor prins după o urmărire spectaculoasă. Un șofer și-a oferit mașina polițistului: „Urcați în spate!”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Prunea s-a întâlnit cu Budescu la mare și a fost năucit: ”Abia vorbea”
MediaFlux
Turiștilor le e frică să intre în mare. Cum arată rana produsă de peștele-iepure
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?