DECLARAŢIE ŞOC după prăbuşirea elicopterului SMURD în Mamaia. ISU: Motorul bărcii de căutare nu a mai pornit

Un elicopter SMURD s-a prăbuşit luni în Lacul Siutghiol, din judeţul Constanţa. Patru persoane se aflau la bordul aparatului de zbor, iar până la ora 20.30 echipajele de salvare au adus la mal doar un supravieţuitor. Alte trei persoane sunt căutate de echipaje de pompieri, Politie şi scafandri. Operaţiunea de căutare este îngreunată mai ales că s-a întunecat şi din cauza frigului apa îngheaţă. Şi asta nu este singura problemă pentru căutători. Primul echipaj ISU Constanţa sosit la locul accidentului nu a putut porni motorul bărcii, astfel că membrii echipajului au plecat vâslind pe lac în căutarea supravieţuitorilor accidentului aviatic. 
Filip Stan
15 dec. 2014, 18:47
DECLARAŢIE ŞOC după prăbuşirea elicopterului SMURD în Mamaia. ISU: Motorul bărcii de căutare nu a mai pornit

La acea barcă, în momentul respectiv, (membrii echipajului n.r.) nu au reuşit să pornească motorul, de aceea au considerat oportun să vâslească, să nu mai piardă timpul pentru a porni acel motor. Se vor face verificări (în acest caz n.r.). Apelul la 112 s-a primit în jur de ora 16.05, primul echipaj a ajuns în aproximativ 15 minute. La maxim 5 minute după ce au ajuns echipajele s-a lansat prima barcă. Restul bărcilor au venit ulterior”, a declarat reprezentantul ISU.

Citeşte şi ELICOPTER SMURD PRĂBUŞIT în lacul Siutghiol. Arafat: Un medic a fost salvat, trei persoane sunt date dispărute

Până în prezent, scafandrii care acţionează în lacul Siutghiol au scos la suprafaţă primele bucăţi din elicopterul prăbuşit, acestea fiind preluate de jandarmi, încărcate în camioane şi duse pentru expertizare.

Citeşte şi ELICOPTER PRĂBUŞIT în Mamaia. Declaraţiile CUTREMURĂTOARE ale unui MARTOR la tragedia aviatică VIDEO

„În momentul de faţă se intervine cu toate forţele Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării Naţionale, a venit în sprijin un elicopter de la baza aeriană de la Feteşti care este dislocat la Aeroportul Mihail Kogălniceanu. S-au găsit fragmente din epava elicopterului din coada acestuia, carlingă, şi în continuare se desfăşoară activităţi de căutare pentru identificarea şi celorlalte trei persoane”, a precizat reprezentantul ISU.

Citeşte şi ELICOPTER PRĂBUŞIT în Mamaia. Medicul salvat, internat la Terapie Intensivă. Alte trei persoane, DISPĂRUTE

Elicopterul SMURD s-a prăbuşit în lacul Siutghiol, în judeţul Constanţa. Potrivit unui apel primit, luni după-amiaza, la numărul de urgenţă 112, accidentul aviatic a avut loc în zona Butoaie. La bordul elicopterului se aflau pilotul, copilotul, un medic și o asistentă.

Din fericire, medicul din elicopter a reuşit să fie salvat de autorităţi şi internat la secţia Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean de Urgenţă Constanţa.

Alte trei persoane sunt date dispărute.

VEZI şi Elicopter SMURD, PRĂBUŞIT în lac la Mamaia. MARTOR: Am auzit cum strigă „Ajutor!” GALERIE FOTO & VIDEO

DailyBusiness
Cât a ajuns să coste o franzelă albă după majorarea TVA-ului. Șeful ROMPAN anunță noi scumpiri: ”Prețul pâinii va mai crește. Avem impozite mai mari de plătit”
Spynews
Insula Iubirii. George Jaguarul, dezvăluiri din viața personală. Ispita, vânată de femei înainte să participe la emisiune: "Miere pentru albine"
Bzi.ro
De ce s-a îmbrăcat în alb Mihaela Rădulescu la înmormântarea lui Felix Baumgartner: Care este semnificaţia spirituală ascunsă a acestei culori – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Marius Șumudică, rugăminte în direct pentru Gigi Mustață: „Fac colecție și îl vreau” / „Cu mare drag!”. Dialog despre oferta FCSB!
Capital.ro
Umilință cruntă pentru Călin Georgescu. Mihai Bendeac îl face praf: În ce grad poate să își bată joc de analfabeții funcțional
Playtech.ro
Singurii pensionari care sunt scutiți de CASS, chiar dacă au pensii peste 3000 lei
Adevarul
Imagini incredibile din București: un șofer s-a filmat cum amenința pietonii că-i lovește cu mașina
wowbiz.ro
Anunț oficial! Cât vor fi bursele elevilor în anul școlar 2025-2026. Ministrul Educației a explicat care sunt criteriile de acordare: „Meritul trebuie să fie merit”
Evz.ro
Clătitele, o poveste plină de istorie și gust. Rețeta cu ricotta și citrice
Prosport.ro
FOTO. „Asta e artă”. Vedeta a renunțat complet la haine de ziua ei
kanald.ro
Cutremur astăzi în România! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă s-a produs
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum n-a mai fost în România. Ce se întâmplă în București în septembrie si octombrie 2025
Capital.ro
A murit cel mai mare prezentator. A avut o carieră de succes ca actor profesionist: Suntem devastați!
StirileBZI
Dezastru în sănătate! Schimbările de la 1 august lovesc milioane de români. Cine pierde asigurarea medicală
stirilekanald.ro
Imagini sfâșietoare de la înmormântarea lui Valentin, bărbatul ucis de propriul cumnat. Familia este în șoc: „A continuat să-l lovească chiar și când era deja la pământ” O fetiță de 5 ani a rămas orfană de tată
Ilie Bolojan a vorbit cu primarii despre scăderea cheltuielilor: „Statul român nu mai are capacitatea financiară să susţină în continuare cheltuielile actuale cu administraţia publică”