Defibrilatoare pe stradă, la Galaţi

Pe străzile oraşului Galaţi vor fi montate şapte defibrilatoare, au decis autotităţile. Astfel, în caz că i se face cuiva rău, oricine poate da o mână de ajutor - fie că are pregătire de specialitate, fie că nu.
Romania TV
20 ian. 2012, 08:03
Defibrilatoare pe stradă, la Galaţi

Dacă i se face rău cuiva, i se poate da o mână de ajutor. Nu este neapărat nevoie de medic, pentru că oricine, şi dacă are pregătire de specialitate, şi dacă nu, poate să manevreze aparatul defibrilator.

Defibrilatoarele semiautomate au fost montate în cele mai circulate zone ale oraşului Galaţi, după cum a informat, prin telefon, pentru România TV, purtătorul de cuvânt al Spitalului de Urgenţă Galaţi, Nicolae Bacalbaşa.

Astfel, când o persoană va avea nevoie de şoc, defibrilatorul va fi disponibil în timp util pentru acordarea primului ajutor prin resuscitarea persoanei respective, până când va sosi o ambulanţă cu echipe de specialitate.

 

 

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
România a pierdut lupta cu Ungaria în clasamentul UEFA! Ce înseamnă, de fapt, eliminarea FCSB din Europa League
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Proprietarii de apartamente trebuie să plătească. Asociația de proprietari poate acționa proprietarul în instanță
Playtech.ro
Test de vedere. Doar cei cu ochi de vultur pot vedea șuruburile de pe covor în mai puţin de 8 secunde
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil