Demisie importantă din USR. Ciprian Teleman, fost ministru în Guvernul Cîţu, este apropiat de Cioloş

USR este aproape de o nouă rupere, deşi Dacian Cioloş a infirmat deocamdată că va pleca din partidul care i-a înghiţit partiduţelul.
Filip Stan
28 mai 2022, 18:27
Demisie importantă din USR. Ciprian Teleman, fost ministru în Guvernul Cîţu, este apropiat de Cioloş

Fostul ministru USR al Cercetării în Guvernul Cîţu, Ciprian Teleman, şi-a anunţat, sâmbătă, demisia din USR, prin intermediul unui mesaj intern adresat colegilor. El a fost preşedinte al organizaţiei PLUS Ilfov, înainte de fuziunea cu USR.

”Dragi prieteni, vă doresc mult succes în planurile pe care le aveţi pentru România. Mulţumesc pentru gânduri, pentru critici şi pentru susţinere. Voi susţine în continuare, cu tot ce pot, orice proiect care are ca viziune modernizarea României”, se precizează în mesajul transmis de Ciprian Teleman colegilor din USR.

Vlad Voiculescu, scrisoare pentru colegii din USR în contextul posibilei plecări a lui Cioloş: „Niciunul dintre reprezentanţii noştri în Parlament, consiliul general sau consiliile de sector nu pleacă”

În urmă cu două zile, acesta postase pe Facebook o fotografie în care apare alături de Dacian Cioloş.

Europarlamentarul USR Dacian Cioloş va anunţa un nou proiect politic săptămâna viitoare, au declarat pentru News.ro surse apropiate fostului lider USR, precizând că acesta va fi urmat de maximum 10 parlamentari USR şi de patru eurodeputaţi.

Cutremur la periferia opoziţiei politice din România! Dacian Cioloş şi alţi europarlamentari vor să demisioneze din USR! Ce sanşe sunt ca partidul să dispară?!
Printre parlamentarii care îl vor urma cu siguranţă pe Dacian Cioloş se numără Andrei Lupu, care a şi anunţat public că ia în calcul plecarea din USR, Lorant Sas, Alin Prunean şi Cosmin Poteraş. Anca Dragu, promovată de Dacian Cioloş în funcţia de preşedinte al Senatului, e indecisă.

Cine sunt parlamentarii şi europarlamentarii care ar urma să plece cu Dacian Cioloş, pentru un nou proiect politic

Europarlamentarul USR Dacian Cioloş va anunţa un nou proiect politic săptămâna viitoare, au declarat pentru News.ro surse apropiate fostului lider USR, precizând că acesta va fi urmat de maximum 10 parlamentari USR şi de patru eurodeputaţi.

Printre parlamentarii  care îl vor urma cu siguranţă pe Dacian Cioloş se numără Andrei Lupu, care a şi anunţat public că ia în calcul plecarea din USR, Lorant Sas, Alin Prunean şi Cosmin Poteraş. Anca Dragu, promovată de Dacian Cioloş în funcţia de preşedinte al Senatului, e indecisă.

Alături de Dacian Cioloş ar mai urma să plece şi europarlamentarii: Dragoş Tudorache, Ramona Strugariu, Dragoş Pîslaru şi Alin Mituţă, susţin sursele citate.

”Vor fi între cinci şi 10 parlamentari care vor pleca alături de Dacian Cioloş în noua formaţiune. Sunt puţini, având în vedere că pe listele USR au obţinut mandate peste 20 de senatori şi deputaţi care provin din vechiul PLUS. Pe hârtie, dacă era urmat de toţi oamenii pe care i-a băgat în Parlament, Cioloş ar fi avut grupuri separate şi la Senat, şi la Camera Deputaţilor”, susţin surse apropiate fostului premier.

Cioloş a demisionat de la conducerea USR în 7 februarie, după ce Biroul Naţional a respins planul său de revitalizare a partidului. La jumătatea lunii mai, a apărut informaţia conform căreia Dacian Cioloş urmează să îşi anunţe demisia din partid, alături de  câţiva apropiaţi ai lui, cel mai probabil europarlamentari. Deputatul USR Andrei Lupu a declarat, joi, în emisiunea Talk News de la Profit News TV, că este printre cei care se gândesc să plece din USR. ”Eu sunt îngrijorat în mod real de felul în care arată USR în acest moment” a spus el precizând că s-a închis la vârf şi un număr restrâns de oameni ia decizii. Despre Dacian Cioloş, acesta a spus că a avut o discuţie cu sute de membri, despe cum trebuie să arate o platfomă de principii, doctrinară, pentru viitorul României.
Săptămâna aceasta, Vlad Voiculescu, liderul USR Bucureşti, le-a transmis colegilor, într-un mesaj intern, în contextul informaţiilor privind o plecare a lui Dacian Cioloş din partid, că ”nimeni din conducerea filialei Bucureşti şi niciunul dintre reprezentanţii organizaţiei în Parlament, consiliul general sau consiliile de sector nu pleacă”. ”Rămânem aici şi construim mai departe în USR”, a afirmat Voiculescu.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Cu ce „mașină” se deplasează scriitorul Radu Paraschivescu. Răspunsul dat lui Ilie Dumitrescu: ”Am un 335 / Doamne apără și păzește”
Capital.ro
Lege în România. Se pierde dreptul la proprietate. Proprietarii de terenuri și locuințe nu mai pot face nimic
Playtech.ro
Cât înseamnă un baril în litri. Preţul petrolului continuă să crească, avertismentul specialiştilor
Adevarul
Operațiunea Epic Fury. SUA ar fi scufundat portavionul iranian pentru drone Shahid Bahman Bagheri. Imagini din timpul atacului
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Circulație OPRITĂ pe A7! Accident CUMPLIT acum... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul finanțator din Liga 1 e convins că România nu va ajunge la Mondial: ”Cu Lucescu cel Bătrân și căpitanul Hagi jr? Lăsați-vă speranțele la poarta Stambulului!”
MediaFlux
Secretul bine ascuns de Donald Trump. De ce i-au făcut pastorii creștini slujbă la Casa Albă VIDEO
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj