DEMISIE ŞOC Mircea Lucescu nu va mai antrena Dinamo Kiev. A cedat presiunii fanilor

Mircea Lucescu părea să fie unul dintre cele mai interesante mutări ale verii în fotbalul european, după ce joi a semnat cu Dinamo Kiev, dar luni mutarea a picat, aşa cum anunţă chiar tehnicianul român.
Romania TV
27 iul. 2020, 13:11
DEMISIE ŞOC Mircea Lucescu nu va mai antrena Dinamo Kiev. A cedat presiunii fanilor

Lucescu şi-a anunţat în România demisia printr-o scrisoare trimisă bunului său prieten Ovidiu Ioaniţoaia, directorul Gazetei Sporturilor, în care explică motivele ce au dus la această decizie radicală la doar patru zile de la semnarea contractului. Motivul principal a fost acela că Lucescu a fost vehement contestat prin toate mijloacele de fanii lui Dinamo Kiev, care îl percep ca pe un duşman de moarte pentru că a antrenat timp de 12 ani rivala Shahtior şi a făcut nenumărate declaraţii acuzatoare la adresa clubului din capitala Ucrainei, ba chiar l-a jignit pe legendarul antrenor Valeriy Lobanovskyi.

„Cu părere de rău am hotărât să renunț la posibila colaborare cu Dinamo Kiev.

Mulțumesc familiei Surkis pentru încrederea acordată și invitația făcută, dar îmi este imposibil să pot activa într-o atmosferă de ostilitate venită mai ales din partea acelei grupări de suporteri Ultras, de a cărei susținere echipa are atâta nevoie în momentele de încleștare sportivă.

N-am fost niciodată un laș, am acceptat provocările sportive, dovadă trecerea de la Galatasaray la Beșiktaș sau de la Dinamo București la Rapid București, cu suporteri într-o mare rivalitate, dar corecți, care m-au primit cu speranță și cu brațele deschise și cu care am reușit cucerirea titlurilor din țările respective.

Nu pot să accept ca propriii fani să acționeze împotriva intereselor clubului. Cred că era momentul să se producă o schimbare care să provoace emulație, entuziasm, motivație și care să readucă echipa la nivelul la care tradiția și istoria acestui club îi dau dreptul.

Venirea mea la Dinamo Kiev n-are nici o legatură cu valoarea contractului, banii au fost ultima mea preocupare.

Îmi doream să mă întorc în fotbal, în Ucraina, unde am cunoscut atâtea satisfacții, să intru din nou în atmosfera aceea atât de palpitantă și plină de neprevăzut care este fotbalul. O făceam cu entuziasm, cu deplină încredere în potențialul tinerilor jucători ucraineni, mulți dintre ei componenți ai selecționatelor naționale.

Îmi doream o competiție așa cum a fost cu ani în urmă, care să electrizeze tribunele. Ucraina merita asta.

MIRCEA LUCESCU”, se arată în comunicatul celui care a cucerit ultima ediţie a Cupei UEFA, înainte de schimbarea formatului şi trecerea la denumirea de Europa League.

Citeşte şi: FRF doreşte suspendarea totală a campionatului. Îndemnul adresat cluburilor din Liga 1 de Răzvan Burleanu

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
„Îmi plac fetițele”. Starul unei echipe de Champions League din Anglia, exclus din lot pentru mesaje deocheate date unei eleve de doar 15 ani!
Capital.ro
Despăgubire record în România pentru o asigurare de viață. Peste 1,3 milioane lei plătiți în caz de boală gravă
Playtech.ro
Noi obligații pentru proprietarii de apartamente vechi. Amenzi și costuri uriașe pentru consolidări, conform unui proiect
Adevarul
Escrocherie „made in Romania” în California: Cum foloseau trei bărbați o sticlă de ulei pentru a convinge vânzătorii că au motoarele distruse
wowbiz.ro
Ultimele detalii despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu! Va reveni sau nu antrenorul pe banca tehnică: „O perioadă foarte dificilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Cristi Chivu, sfătuit să plece de la Inter Milano: ”Eu așa aș face!”. Ce echipă ar fi ideală pentru antrenorul român
MediaFlux
Răsturnare de situație la Kremlin! Vladimir Putin, dispus să negocieze cu UE. Care este condiția Rusiei
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi