Demiteri în Guvernul Ciolacu, remaniere înainte de alegerile prezidenţiale. Ce miniştri importanţi sunt disponibilizaţi după Paşti, lista

Premierul a pregătit prima remaniere amplă a Guvernului. Mai multi miniştri şi-au făcut bagajul şi se pregătesc să părasească funcţia. Marcel Ciolacu primeşte raportul Corpului de Control privind activitatea fiecărui ministru.  
Filip Stan
21 apr. 2025, 10:00
Demiteri în Guvernul Ciolacu, remaniere înainte de alegerile prezidenţiale. Ce miniştri importanţi sunt disponibilizaţi după Paşti, lista

O decizie importanta care vine din partea premierului Marcel Ciolacu este anuntata de Romania TV. Liderii coalitiei au batut in cuie prima remaniere a Guvernului. Decizia vine si in contextul in care in doua saptamani au loc alegerile prezidentiale, iar Coalitia vrea sa dea un semnal ca schimba ceea ce nu merge bine. Totul pentru a mai reduce din nemultumirea populatiei.

Din informatiile pe care le deţine Romania TV, vor pleca din Guvern cate doi ministri de la PSD si PNL. De asemenea, vor fi demisi si patru secretari de stat. Probleme sunt insa in tabara UDMR. Kelemen Hunor nu vrea sa remanieze niciun ministru. Ba mai mult, UDMR vrea sa primeasca mai multe portofolii de secretari de stat.

Sondaj SOCIOPOL: Finală între George Simion (35%) şi Victor Ponta (22%). Ce procente au Crin Antonescu şi Nicuşor Dan

Premierul Marcel Ciolacu  a trimis Corpul de Control la toate cele 16 ministere dar şi la instituţiile din subordinea lor, pentru a verifica dacă măsurile de reorganizare şi debirocratizare sunt respectate, el precizând că cine nu a înţeles că reducerea risipei şi a cheltuielilor sunt absolut necesare, o să aibă o surpriză. Şeful Executivului mai spune că cei care nu au tratat cu toată seriozitatea această problemă vor răspunde politic.

Premierul trebuie sa primeasca in aceste zile acel raport al Corpului de Control care vizeaza modul in care fiecare ministru a decis sa isi reduca cheltuielile. In acelasi timp, Marcel Ciolacu va verifica ce ministrii si-au indeplinit masurile din PNRR si au folosit banii europeni. In functie de aceste doua aspecte, Marcel Ciolacu va decide cine sunt ministrii care pleaca acasa.

Premierul Marcel Ciolacu a declarat, recent , că fiecare ministru va veni, în perioada următoare, o perioadă scurtă, şi cu comasările de agenţii, el arătând că a trimis Corpul de Control la ministere pentru a vedea dacă s-a respectat legea.

Ilie Bolojan anunță o criză de proporții după alegeri. Se preconizează căderea Guvernului Ciolacu 2. Prima reacție venită de la Guvern: „Aceste informații nu circulă în circuitul guvernamental”

Premierul Marcel Ciolacu a fost întrebat despre reforma din ministere şi despre anunţul ministrului Energiei, Sebastian Burduja, că va reduce cu până la 20% personalul. ”Eu mă aşteptam la mai mult de la dânsul”, a răspuns premierul, amintind că a trimis Corpul de Control.

”Fiecare ministru va veni, în perioada următoare, o perioadă scurtă, şi cu comasările de agenţii”, a precizat el. Şeful Execitivului a menţionat că a trimis Corpul de Control la ministere pentru a vedea dacă s-a respectat legea.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința după FCSB – Oțelul 4-0: „Nici nu știam că e în echipa de start! Chiar dacă mă cert cu Mirel, nu-l las să-l bage”
Capital.ro
Lege pentru casa proprie și cea a vecinului. Nu ai voie să încalci distanța. Regulile care te pot feri de procese
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Ianis, un fotbalist în vârstă de 14 ani, a murit alături de tatăl său în accidentul de pe centura de nord a Craiovei! Întreaga familie este devastată: „Îngerii mei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj