Deputaţii au votat modificările la Codul Muncii. Patronii vor fi amendaţi pentru neplata orelor suplimentare

Schimbări uriaşe pentru patronii de companii. Astfel, angajatorii care încalcă prevederile legale referitoare la munca suplimentară vor risca amenzi mai mari decât în prezent, conform unui proiect de act normativ adoptat miercuri de Camera Deputaților.
Iulian Tudor
18 sept. 2019, 11:29
Deputaţii au votat modificările la Codul Muncii. Patronii vor fi amendaţi pentru neplata orelor suplimentare

Patronii care încalcă noile prevederi vor plăti amendă pentru fiecare angajat obligat la ore suplimentare. Sancţiunile sunt cuprinse între 1.500 lei şi 3.000 lei pentru fiecare persoană identificată.

În prezent, firmele și instituțiile plăteau amendă de maxim 3.000 de lei indiferent de câți angajați prestau ore suplimentară. Inițiatorii proiectului spun că orele suplimentare le afectează salariaților sănătatea și viața de familie iar unii ajung chiar să se sinucidă.

Proiectul, votat miercuri de Camera Deputaţilor, merge la Președintele României pentru promulgare și publicare în Monitorul Oficial.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend