Deputatul Dumitru Coarnă, atac sub centură: Diana Şoşoacă se înțelege doar cu colegii care stau sub masă. Înjura pe toată lumea, mai ales pe Călin Georgescu, ne blestema”

Singurii oameni, colegi, cu care se înconjoară Diana Șoșoacă sunt doar membrii obedienți, yesmen-ii, a dezvăluit liderul demisionar al deputaților S.O.S. România, Dumitru Coarnă, la emisiunea „Ai Aflat”, moderată de Ionuț Cristache la Gândul Exclusiv.
Alina Costache
01 apr. 2025, 19:42
Deputatul Dumitru Coarnă, atac sub centură: Diana Şoşoacă se înțelege doar cu colegii care stau sub masă. Înjura pe toată lumea, mai ales pe Călin Georgescu, ne blestema

Liderul deputaților S.O.S., Dumitru Coarnă, a anunțat luni, în plenul Camerei Deputaților, că demisionează din grupul parlamentar al formațiunii conduse de Diana Șoșoacă. Motivul invocat este limbajul folosit de lidera partidului la adresa electoratului suveranist, dar și decizia politică a partidului de a nu susține moțiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului Cătălin Predoiu.

„Diana Şoşoacă îmi cere două milioane de euro la divorţ!”. Silvestru Şoşoacă vrea să plece din România!

„Diana Şoşoacă se întelege doar cu yesman-ii, cu cei care stau stau sub masă, atât. În rest, nu. Nu există un om lângă ea de calitate. Uitați-vă cine e lângă ea și o să aveți răspunsuri la toate aceste întrebări, explică bucătăria internă a partidului fostul membru SOS. Vă zic eu, că vin din fenomenul SOS, e înconjurată de oameni de slabă calitate. Eu, când mai spunea că noi guvernăm, mă umfla râsul, da. Eu, când spunea că SOS vine la guvernare… adică avem oameni în grupul parlamentar care n-au încă liceul și sunt deputați…”, a spus Dumitru Coarnă la emisiunea „Ai Aflat”, moderată de Ionuț Cristache la Gândul Exclusiv.

Dezvăluiri din partidul lui ȘOȘOACĂ:“N-am putut să văd o femeie care să înjure la modul acesta”

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Ai aflat!” cu Ionuț Cristache, Dumitru Coarnă a vorbit despre plecarea sa din grupul parlamentar S.O.S. România.

 

„În mod constant, orizontul nostru politic era să-l înjurăm pe Călin Georgescu, să înjurăm electoratul, iar când nu mai aveam pe cine să înjurăm, ne înjura pe noi. Și atunci am zis că nu mă mai regăsesc aici.

Am vrut să fiu elegant că suntem în postul Paștelui. Este vorba de doamna președinte. Nici nu pot să vă reproduc. Am 61 de ani, lucrez de peste 42 de ani. N-am putut să văd o femeie care să înjure la modul acesta. Ce vedeți dumneavoastră la televizor e nimic. Să vedeți ce e în privat, ce e pe grupuri. Deci, credeți-mă, în viața mea nu am crezut. Am rezistat, am rezistat, am rezistat. Încercam să spun, doamnă, ce aveți cu Călin Georgescu? Omul acesta nu v-a jignit, nu v-a deranjat. Am încercat să-i spun din octombrie, de când a fost hotărârea doi a CCR, să-l susținem pe Georgescu”, a declarat Dumitru Coarnă.

Citeşte şi: Diana Șoșoacă fură meserie de la Makaveli. După dubla tentativă de a deveni președintă, s-a făcut influenceriță cu normă întreagă. Lidera SOS rupe TikTok-ul cu reclamele ei: „Merge țais”

Întrebat dacă Diana Șoșoacă jignea fără direcție, Dumitru Coarnă a spus că, din data de 24 noiembrie, injuriile se îndreptau spre fostul candidat la președinție, Călin Georgescu.

„Din 24 noiembrie a avut o singură direcție și anume – Călin Georgescu. Deci, după primul tur din 24 noiembrie, o singură direcție a avut – Călin Georgescu. Toată noaptea mă sunau colegii din țară și îmi spuneau să vorbesc cu Diana, să nu mai înjure că am pierdut electoral. Și eu i-am explicat. Eu am încercat să fiu foarte echilibrat, am încercat să vorbim. Am făcut și fac lucruri bune, am adus imagine partidului, am câștigat la București cu mine pe primul loc pe listă și am muncit de mi-a venit rău. Am luat 7-8%. Am luat trei mandate pline de parlamentari. Nu vă spun că după ce am organizat Bucureștiul, în ianuarie, primul lucru pe care l-a făcut a fost să desființeze organizația pe București” a explicat acesta.

Dumitru Coarnă: „Înjura pe toată lumea”

Dumitru Coarnă a mai spus în cadrul emisiunii că Diana Șoșoacă le-a adus injurii și membrilor de partid.

„Cu excepția mea, ea înjura pe toată lumea, iar înjurăturile nu le pot reproduce. De cele mai multe ori înjura degeaba. Dacă nu erai de acord cu ea erai zdrobit, la propriu. Cei din partid sunt foarte fricoși, temători”, a spus el.

Acesta a menționat că Diana Șoșoacă nu a avut nicio inițiativă în Parlament. „Nu a făcut nicio inițiativă. N-a făcut nicio inițiativă în afară de vestica pomenire și să înjurăm presa în Parlament, absolut nimic. Au fost câteva acțiuni în Parlament la care eu n-am participat. I-am spus că nu mă reprezintă mersul peste Curtea Constituțională, veșnica pomenire, înjuratul presei. Eu am încercat tot timpul să colaborez cu cei de la AUR, cu cei de la POT, pe moțiuni simple, pe moțiunea de cenzură. Tot timpul îmi reproșa că de ce? Constituția ne obligă, viața de zi cu zi ne obligă”, a completat Coarnă.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Greșeala pentru care românii sunt amendați pe loc în Bulgaria. Legea e diferită, iar mulți nu știu
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine și în ce condiții va primi tichete pentru plata energiei după 1 iulie. A apărut proiectul de act normativ
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Chiriile din București s-au scumpit. Apartamentele au devenit un lux
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Încă o tragedie aviatică în India, după prăbușirea avionului Air India. Toate persoanele aflate la bord au murit
Cancan.ro
Amanta lui Ciprian Pian rupe tăcerea! De ce i-ar fi făcut plângere, de fapt
Playsport.ro
Modul în care mergi pe stradă îți arată vârsta reală a creierului și cât de repede îmbătrânești
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
Atenție, părinți! Alocația de stat pentru copii se poate suspenda: ce condiții impune, mai nou, statul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat