Derby dramatic în Liga 1. CFR Cluj a smuls în prelungiri un punct pe terenul lui FCSB şi rămâne pe primul loc

FCSB a remizat, luni, la Giurgiu, scor 1-1 (1-0), cu CFR Cluj, în etapa a V-a a play-off-ului Ligii I. Clujenii au marcat golul egalizator în minutul 90+3.

03 mai 2021, 22:51

FCSB a deschis scorul prin Florin Tănase (19 – penalty), după ce a fost faultat de Andrei Burcă, dar CFR a smuls egalul la ultima fază a meciului, prin fundaşul Andrei Burcă (90+3), în urma unei centrări a lui Ciprian Deac, din lovitură liberă.

FCSB a avut o bară în min. 12, prin Andrei Miron, iar ”roş-albaştrii” au mai avut ocazii prin Ovidiu Popescu şi Iulian Cristea (la aceeaşi fază, în min. 53) şi Răzvan Oaidă (blocat de portarul Giedrius Arlauskis, 75).

Citeşte şi Supercupa României. CFR Cluj s-a impus în faţa FCSB după loviturile de departajare

Clujenii au ratat prin Mario Camora (31), Runar Sigurjonssson (45) şi Mihai Bordeianu (82), iar în min. 81 trebuia să primească penalty după un fault al lui Adrian Şut la Ciprian Deac.

CFR se menţine pe primul loc în clasamentul Ligii 1, după acest egal.

Citeşte şi Doliu în fotbalul românesc. Un fost jucător de la CFR Cluj s-a sinucis

FCSB venea după două înfrângeri consecutive.

În sezonul regular, cele două echipe şi-au câştigat meciurile de pe teren propriu, CFR cu 2-0, iar FCSB cu 3-0.