Deriva handbalului masculin. HCM, cel mai slab sezon în Champions League

Constănţenii au pierdut opt meciuri din nouă în grupa C a Ligii Campionilor. În penultima etapă au fost înfrânţi acasă, 24-26, de Sankt Petersburg.

17 feb. 2012, 07:22

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, a încheiat modest reprezentaţiile de acasă din acest sezon de Champions League. Joi seară, la Buzău, s-au întâlnit ultimele două clasate în grupa C, iar formaţia noastră a suferit a opta înfrângere din nouă partide, de această dată în faţa ruşilor de la Sankt Petersburg.

Constănţenii porneau favoriţi, însă cu excepţia startului de meci, când au condus cu 2-1, au fost mai tot timpul în spatele adversarilor. Condusă cu 12-9 la pauză, HCM-ul a revenit totuşi în avantaj pe tabelă, în minutul 53, scor 24-23, însă nu a ştiut să gestioneze finalul de meci şi a pierdut cu 24-26.

Constănţenii încheie cel mai slab sezon al lor în Liga Campionilor pe 25 februarie, pe terenul slovenilor de la Cimos Koper.