DESCOPERIRE: Un medicament ar putea inversa efectele nanismului în trei săptămâni

Un medicament creat de savanţii francezi de la Centrul Mediteranean pentru Cercetări Moleculare din Nisa ar putea inversa efectele nanismului în doar trei săptămâni, informează dailymail.co.uk, potrivit Mediafax.
Romania TV
24 sept. 2013, 16:19
DESCOPERIRE: Un medicament ar putea inversa efectele nanismului în trei săptămâni

Savanţii francezi consideră, totodată, că tratamentul lor ar putea fi folosit pe pacienţi umani cel mai devreme peste trei ani.

Ei cred că efectele dramatice ale nanismului, care pot fi cauzate de peste 200 afecţiuni medicale diferite şi care includ numeroase complicaţii dureroase, ar putea fi tratate prin injecţii cu o anumită proteină.

Cercetătorii francezi au făcut această descoperire injectând molecule din acea proteină în şoareci suferind de nanism, timp de trei luni. În urma tratamentului, acei şoareci au avut parte de o creştere completă.

„Acesta a fost primul pas şi, deşi mai sunt alţi paşi care trebuie făcuţi înainte ca tratamentul să fie testat pe oameni, nimic nu ne-a semnalat că tratamentul nu ar putea fi folosit pe oamenii diagnosticaţi cu nanism”, a declarat Elvire Gouze, coordonatoarea studiului.

VEZI ŞI Povestea UIMITOARE a bărbatului care are doar 89 de centimetri în înălţime, la 21 de ani

Savanţii francezi i-au injectat pe şoarecii diagnosticaţi cu acondroplazie, o mutaţie genetică aflată la baza majorităţii cazurilor umane de nanism, cu o anumită proteină, de două ori pe săptămână, timp de trei săptămâni.

Elvire Gouze consideră că, întrucât perioada de trei săptămâni reprezintă echivalentul aproximativ pentru 15 ani din viaţa unui om, un tratament similar ar putea funcţiona pe copiii diagnosticaţi cu acondroplazie, fără ca aceştia să aibă nevoie de injecţii zilnice.

Tratamentul nu este însă potrivit pentru persoanele care au trecut de pubertate, spun autorii studiului, publicat în revista Science Translational Medicine.

Cercetătorii francezi spun că au nevoie să efectueze o serie de teste suplimentare pentru a vedea dacă tratamentul poate fi aplicat şi la vârsta adultă sau dacă trebuie început imediat după naştere. Ei intenţionează să testeze acele injecţii pe un animal de talie mai mare, care ar putea fi un reprezentant din familia primatelor.

„Am putea fi pregătiţi să testăm această tehnică pe oameni peste trei-cinci ani”, a spus Elvire Gouze.

Ea consideră că molecula injectată diminuează severitatea afecţiunilor asociate nanismului, care includ dureri lombare şi cervicale, probleme respiratorii şi afecţiuni musculare.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Parlamentarii Dianei Șoșoacă cer repatrierea aurului din rezerva națională, aflat la Banca Angliei. Cazurile Rusiei și Venezuelei, invocate de inițiatori
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
De ce sărbătorim Anul Nou pe 1 ianuarie: nu a fost aleasă la întâmplare această zi
Adevarul
Țara europeană care renunță la sistemul tradițional de pensii: fiecare contribuabil va avea propria „pușculiță”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
OUT! Revoluție la Farul. Gică Hagi a trecut la măsuri drastice
MediaFlux
Cui spunem, de fapt, La mulți ani, de 1 ianuarie? Este ziua multor români
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend