Descoperire macabră în Ucraina: CADAVRE de CIVILI găsite în Doneţk. ONU face investigaţii

O echipă a Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile Omului va investiga cu privire la corpurile neînsufleţite descoperite într-un loc pustiu în apropiere de Doneţk, în estul Ucrainei, a anunţat vineri un purtător de cuvânt al ONU, informează AFP, citată de Agerpres.
Iulian Tudor
26 sept. 2014, 12:23
Descoperire macabră în Ucraina: CADAVRE de CIVILI găsite în Doneţk. ONU face investigaţii

‘Echipa noastră va investiga’, a declarat purtătoarea de cuvânt a Înaltului Comisar pentru Drepturile Omului, Ravina Shamdasani, într-o conferinţă de presă.

‘Există o lipsă de claritate’ în jurul descoperirii corpurilor şi în ceea ce priveşte numărul lor, a mai indicat ea, pledând pentru crearea unei comisii independente de anchetă.

În conformitate cu dreptul internaţional, experţii biroului Înaltului Comisar ONU pentru Drepturile Omului nu sunt abilitaţi pentru această sarcină. Ancheta pe care o vor efectua va fi o simplă anchetă de monitorizare, a precizat aceasta.

Citeşte şi Moscova cere anchete asupra crimelor comise în Ucraina

Potrivit canalului de televiziune rus NTV, rebelii au descoperit patru cadavre, trei femei şi un bărbat, într-o groapă în apropiere de localitatea Kommunar, la est de bastionul rebelilor din Doneţk.

Media ruse i-au acuzat pe militarii ucraineni de torturarea şi asasinarea civililor, dar armata Kievului a dezminţit categoric miercuri.

Într-un comunicat, armata a negat orice implicare, denunţând un ‘nou exemplu de dezinformare a mass-media ruse’.

Citeşte şi Regiunea Donbas NU mai are NIMIC de-a face cu Ucraina

La Moscova, partidul Rusia Unită, principalul susţinător al preşedintelui Vladimir Putin, a cerut crearea unei comisii internaţionale de anchetă.

‘Există o mulţime de dezinformări. Cele două părţi dau vina reciproc una pe alta şi este dificil de evaluat (situaţia), deoarece zona a fost sub controlul ambelor părţi în mai multe rânduri’, a declarat purtătoarea de cuvânt citată.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Ce a pățit Gabi Tamaș la o nuntă. Șoc total pentru vedeta de la Survivor România: „Am și eu 42 de ani…”
Capital.ro
Călin Georgescu ar fi ajuns președinte! Primul șef al SRI: Anularea alegerilor a fost un abuz!
Playtech.ro
Andreea Anița, condusă pe ultimul drum. Momente sfâșietoare la înmormântare
Adevarul
„Probabil că va fi numit Al Treilea Război Mondial peste 10 ani”. Ce spune Generalul Ben Hodges despre conflictul din Iran
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ei sunt Alexandru și Valentin, tinerii de 29 și 24 de ani care și-au pierdut viața în urma accidentului din Însurăței. Pe Alexandru îl aștepta acasă o fetiță de 4 ani
iamsport.ro
”Ai figuri, îți strici cariera! Acceptă-ți, bă, condiția”. Fotbalistul format de Hagi, făcut praf de un impresar român după ce a refuzat transferul pe care i l-a propus
MediaFlux
Ministrul Nazare, implicat într-un accident auto. Două persoane au ajuns la spital UPDATE
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj