Desfăşurarea de nave americane suplimentare riscă să escaladeze disputa dintre Rusia şi Ucraina

Desfăşurarea unor nave suplimentare americane, combinată pe de altă parte cu o forţă navală puternică a Rusiei, ar duce în mod inevitabil la escaladarea conflictului, a declarat vineri premierul bulgar Boiko Borisov, solicitat de jurnalişti să comenteze informaţiile din presă conform cărora SUA intenţionează să trimită o navă în Marea Neagră pe fondul tensiunilor ruso-ucrainene, transmite BTA.
Iulian Tudor
07 dec. 2018, 14:32
Desfăşurarea de nave americane suplimentare riscă să escaladeze disputa dintre Rusia şi Ucraina

Borisov a subliniat că guvernul de la Sofia trebuie să autorizeze trecerea vaselor şi a echipamentelor militare străine prin apele teritoriale ale Bulgariei.

”Atunci când vedeţi acest subiect pe agendă, îmi puteţi adresa această întrebare. Pentru moment subiectul nu se află pe agendă”, a spus şeful executivului bulgar.

El şi-a reafirmat poziţia conform căreia Marea Neagră trebuie să fie un loc rezervat pentru turism, conducte de gaze şi servicii de feribot.

”Din câte ştiu, cele mai bune staţiuni de la Marea Neagră sunt în Bulgaria şi acest lucru ne va afecta în mod direct. Sper că raţiunea va prevala astfel încât o campanie electorală sau problemele interne ale unei ţări să nu ducă la escaladarea situaţiei din Marea Neagră. În caz contrar, Marea Neagră este scena militară perfectă, întrucât ea generează 1% din PIB-ul Europei, aşadar nu este o mare ameninţare”, a menţionat premierul Bulgariei.

Citeşte şi SUA au făcut un zbor EXTRAORDINAR deasupra Ucrainei

Întrebat despre poziţia faţă de conflictul ruso-ucrainean, Boiko Borisov a afirmat că această dispută este ‘cel mai rău lucru pe care ei l-ar fi putut face în Marea Neagră’.

La 25 noiembrie, trei nave ale Forţelor navale ucrainene – două vedete blindate şi un remorcher – cu 24 de marinari la bord au fost capturate de gărzile de coastă ruse în timp ce se pregăteau să intre în Strâmtoarea Kerci pentru a ajunge în Marea Azov, pe motiv că ar fi încălcat frontiera maritimă a Rusiei.

Marina ucraineană a calificat incidentul drept ‘act de agresiune’, declarând că a informat Moscova în avans despre trecerea navelor prin Strâmtoarea Kerci.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Gestul incredibil făcut de miliardarul Rinat Ahmetov în memoria lui Mircea Lucescu: „Noi nici nu mai știam cum arată”. Exclusiv
Capital.ro
Românii care vor primi bani mai puțini la pensie. Mecanismul care decide veniturile la bătrânețe. Cât pierzi după o viață de muncă
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj