Detalii incredibile despre Florin Abagiu, omul de afaceri mort după ce bolidul s-a lovit în singurul copac de pe o rază de 10 km

A murit Florin Abagiu, om de afaceri din Prahova, cu o avere estimată la 30 de milioane de euro. Moartea sa ridică, însă, multe semne de întrebare deoarece avea o maşină extrem de puternică.
Filip Stan
10 dec. 2021, 12:56
Detalii incredibile despre Florin Abagiu, omul de afaceri mort după ce bolidul s-a lovit în singurul copac de pe o rază de 10 km

Florin Abagiu și-a găsit sfârșitul pe o șosea perfect dreaptă, după ce bolidul s-a înfit într-un copac. Omul de afaceri a ieșit de pe sensul lui de mers și a lovit, cu viteză, singurul arbore aflat pe o distanță de 10 kilometri, ce mărginea sensul opus de mers.

Mașina în care se afla omul de afaceri Florin Abagiu, un autoturism de teren puternic, în valoare de aproape 70.000 de euro, s-a făcut țăndări în urma impactului cu pomul de pe marginea drumului, conform ȘtirileProTV. Florin Abagiu ar fi murit pe loc. Un martor a declarat, pentru sursa citată: ”M-am dus, i-am luat pulsul, nu mai avea puls. Motorul i-a sărit la 30 de metri. Dânsul nu a purtat centura şi l-a proiectat pe geam.”

Accidentul, generat, aparent, de o pierdere de control a volanului, s-a produs pe o șosea perfect dreaptă. Omul de afaceri, care nu purta nici centura, s-a izbit de singurul copac de pe marginea drumului, pe o distanță de mai mulți kilometri. În plus, se pare că Florin Abagiu nu a făcut nicio manevră de evitare impactului. Mașina a ieșit de pe carosabil și a lovit arborele cu viteză. Apoi, autoturismul a fost aruncat în câmp.

Tragedia momentului. Un important om de afaceri a murit într-un accident petrecut în Prahova!

La fața locului, nu sunt urme de frânare, iar polițiștii spun că șoferul nu a mișcat volanul, ceea ce ar indica că șoferul a adormit la volan. Oboseala la volan este mai periculoasă decât alcoolul la volan, asta pentru că șoferul care adoarme la volan nu are nici cea mai mică reacție de evitare a impactului, în timp ce piciorul îi este pe accelerație. Primele semne ale oboselii la volan sunt reprezentate de clipirea în mod des și căscat. Dacă sunteți obosit la volan, opriți și dormiți aproximativ 15-20 de minute, nu mai mult, apoi porniți la drum. La mașinile noi, performante, sunt și sisteme care depistează oboseala la volan și vă trimit o alertă în bord în acest sens.

Sursa citată transmite, însă, că poliția ia în calcul și alte scenarii, precum sinucidere, problemă la sistemul de direcție sau posibilitatea în care șoferului i s-a făcut rău la volan.

Florin Abagiu avea 65 de ani. În Câmpina, era proprietarul unui hotel. Mai deținea un complex de agrement și o bază sportivă. Era proprietarul și unei fabrici de mezeluri și se pregătea să ridice un complex hotelier de 5 stele, în Prahova, despre care spunea că va fi unic în România. Imaginase împreună cu un arhitect o construcţie în forma unui vas de croazieră, precum cele din Istanbul, pe care voia să o aşeze pe malul unui lac. Complexul urma să aibă şi un teren de golf, mai arată ȘtirileProTv.

”Avea o situaţie extraordinară, printre cei mai realizaţi din grupul nostru. Nu îi lipsea nimic lui Florin, trebuia doar să se bucure de ce a făcut în viaţă. Inexplicabil cum un om care nu are nimic, a intrat într-un copac şi la revedere.” a declarat Doru Trifan, prietenul omului de afaceri.

Tragedie în Mexic: 53 de migranţi morţi şi 54 de răniţi după ce un TIR s-a răsturnat IMAGINI ŞOCANTE

Consultantul în turism, Răzvan Pascu, a scris:

”Dragă Florin,

O să îmi fie dor de ține, de râsul și glumele tale, de starea ta de spirit, de modul tău pozitiv de a trata orice. O să îmi amintesc cu drag cât de mult ți-a plăcut în Japonia, cât de impresionat ai fost de Tanzania sau cât de vesel ai fost în Mexic. Sunt cu gândul la ține, la Gabriela și la familia ta, pe care îi iubeai mult. Atâția oameni nevoiași pe care i-ai ajutat vor pune o vorba bună pentru ține, acolo Sus. Îmi pare rău că și tu ai plecat, am cu voi amintiri minunate! Dumnezeu să te odihnească!”.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
”Noi știam ce pregătește George Simion”. Dezvăluiri ale fostului șef al serviciilor secrete de la Chișinău din trecutul liderului AUR. Misterul fotografiei cu Vlad Filat
Capital.ro
Florin Călinescu a explodat. Ce s-a întâmplat cu marele actor: Ăsta e un coșmar, mizerie umană...
Playtech.ro
O monedă românească bătută în 2025 este vânată de colecționari din toată țara. Bănuțul se vinde cu câteva sute de lei
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
De ce a votat diaspora română cu „fiul lui Georgescu”? Analiza unui vicepreședinte al Parlamentului European
wowbiz.ro
Soția lui Dan Alexa, prinsă noaptea în vila lui Alex Bodi! Avem imaginile bombă!
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Guvernul, decizie majoră înainte de turul doi. Negocieri intense cu Bruxelles-ul
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Sebastian a murit în Italia, departe de casă. Tânărul de 27 de ani a fost găsit mort într-un râu
Cancan.ro
Ce salariu va avea Papa Leon al XIV-lea. Cu cât va fi plătit Suveranul Pontif de către Vatican, de fapt
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Este o victorie imensă pentru Călin Georgescu. Au anunțat acum
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
VIDEO Cine e, de fapt, Papa Leon al XIV-lea. Papa Francisc a făcut dezvăluiri despre el: "Este foarte calm, dar..."
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Mulți români obligați să meargă la Poliție până pe 10 iunie. Depășirea termenului atrage amenzi consistente
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Diana Șoșoacă a făcut spectacol, la miezul nopții, în aeroportul Otopeni. Show-ul i-a implicat pe Dîncu și Tudose