Dezastru. Bugetul olimpicilor redus la o treime în an olimpic

COSR a primit doar 30 la sută din bugetul solicitat în acest an. Octavian Morariu spune că decizia loveşte direct în inima sportului, fiind afectaţi atât juniorii, cât şi sportivii ce ne vor reprezenta la JO 2012.
Romania TV
01 feb. 2012, 07:24
Dezastru. Bugetul olimpicilor redus la o treime în an olimpic

Comitetul Olimpic Sportiv Român a primit o lovitură dură din partea statului. Chiar dacă a solicitat un buget de 100 de milioane de lei, COSR a primit doar 30% din această sumă de la bugetul de stat. Preşedintele COSR, Octavian Morariu a anunţat că cei mai afectaţi de această decizie sunt juniorii şi sportivii care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Londra.

Va trebui să reducem semnificativ activitatea centrelor pentru juniori, dar nu puteam face acest lucru decât dupa luna iunie, pentru că până e atunci e şcoală. Prioritatea noastră rămâne totuşi participarea cât mai bună la Londra dar şi acolo riscăm să avem probleme şi noi şi federaţiile, pentru că vorbim de un buget diminuat la Comitetul Olimpic şi Sportiv„, a declarat Morariu, pentru Romania TV.

Ultima sa speranţă se leagă de o eventuală rectificare bugetară. „Voi adresa un memoriu guvernului, pentru a explica situaţia în detaliu. Voi prezenta situaţia reală şi care sunt riscurile în condiţiile actuale şi continui să sper că vom căpăta înţelegere, pentru că nu solicitam sume uriaşe„, a mai declarat el.

Preşedintele Comitetului Olimpic Român crede că este nevoie de 25 de milioane de euro pentru ca activităţile şi competiţiile din acest an să nu fie periclitate.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi