DEZASTRU LA BACALAUREAT 2013: Trei sferturi dintre ELEVII LICEELOR PRIVATE au picat examenul

Trei sferturi dintre elevii liceelor private din România au picat la Bacalaureat 2013. Deşi taxele de şcolarizare ajung la câteva mii de euro pe an, rezultatele la final de liceu par să arate că părinţii acestor elevi au făcut o investiţie proastă.
Iulian Tudor
16 iul. 2013, 11:57
DEZASTRU LA BACALAUREAT 2013: Trei sferturi dintre ELEVII LICEELOR PRIVATE au picat examenul

Rata de promovare la examenul de Bacalaureat sesiunea iunie-iulie 2013 este de 56,4%, potrivit rezultatelor finale, după analizarea contestaţiilor. Datele finale arată o uşoară creştere a procentului de promovare, comparativ cu ultimii doi ani, însă o rată de reuşită mai mică decât în 2010 (2012 – 44,4%, 2011 – 45, 7%, 2010 – 69,3%), cu diferenţe sesizabile între promoţiile curentă şi anterioare, dar şi între mediul urban şi mediul rural.

În vreme ce unele licee au avut rezultate mai bune la Bacalaureat 2013 decât în anii anteriori, situaţia este de-a dreptul îngrijorătoare la şcolile private. Astfel, la Colegiul UCECOM din Bucureşti, din cei 364 de absolvenţi, 348 au fost respinşi la examenul de bacalaureat. La Liceul „Onicescu-Mihoc” din Bucureşti, din cei 151 de absolvenţi, 143 nu au promovat BAC-ul. Şi la Liceul „Ecoprof” din Bucureşti situaţia este dezastruoasă. Din cei 144 de absolvenţi, doar 4 liceeni au promovat examenul de maturitate.

Nici liceele private din ţară nu au înregistrat rezultate mai multe. La Liceul „Grigore Tăbăcaru” din Piatra Neamţ din cei 45 de absolvenţi, 43 au fost de respinşi. La Liceul „Ţara de Sus” din Vatra Dornei, din cei 29 de absolvenţi de clasa a XII-a doar unul a trecut de examenul de bacalaureat. La Liceul „Henri Coandă” din Oradea, din cei 21 de absolvenţi, 20 au fost respinşi.

Elevii de clasa a XII-a care nu au promovat examenul de Bacalaureat 2013 în sesiunea din vară, mai au o şansă în a doua sesiune. Înscrierile au început pe data de 15 iulie şi vor dura până pe data de 19 iulie. VEZI AICI CALENDARUL EXAMENULUI DE BACALAUREAT 2013, sesiunea din toamnă.

DailyBusiness
Și-au făcut cruce când au văzut nota de plată. Incredibil pentru ce au fost taxați patru turiști la o terasă din Italia!
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Lavinia Pîrva a făcut furori în costum de baie! Unde a mers artista împreună cu Ștefan Bănică Jr. – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Thiam, prezentat oficial la FCSB! Mihai Stoica s-a ținut de cuvânt în privința numărului. Update
Capital.ro
Adevărul despre taxa pe nuntă. Fiscul nu va taxa darul de nuntă! Ce va verifica ANAF
Playtech.ro
După cât timp se prescrie o datorie? Avocat: 'Trebuie invocată prescripţia, nu este ceva automat'
Adevarul
Cifrele care arată că Rusia este departe de a fi câștigătoare pe câmpul de luptă. Partea ucraineană a hărții
wowbiz.ro
Încă un DIVORȚ ȘOC în România! Actrița a anunțat oficial că s-a despărțit de soțul ei după 19 ani: „Am ales să pun punct. După o perioadă de...”
Evz.ro
Proprietarii scapă de un calvar. Documentele care se eliberează mai rapid din 23 august”
Prosport.ro
FOTO. Femeia care ia bani pentru pozele cu ea și pentru a ieși la întâlniri cu bărbați
kanald.ro
Panică la bordul unui avion care venea din Spania! Pasagerii au trăit clipe de coșmar
Cancan.ro
Soțul criminal al Silvanei Dăogaru tocmai aflase că suferă de o boală teribilă. Ce s-a întâmplat cu el înainte să se sinucidă
iamsport.ro
Gigi Becali l-a angajat pe arbitrul care l-a ajutat în lupta la titlu: 'Voi nu vedeți, mă, lucrurile astea?'
MediaFlux
Cererile lui Putin pentru Ucraina, ca să încheie războiul! Anunțul momentului
stirilekanald.ro
VIDEO Mesajul de adio postat de tânărul spulberat de camion, pe A1, împreună cu iubita sa: „La ora 5 eu o să mor” Mama acestuia nu își revine din șoc: "Vai de sufletul lui"
Ea este Silvana Dăogaru, profesoara de 44 de ani înjunghiată mortal de soț, în Craiova. Crima, comisă în fața copilului: „Țipa fetița în casă. Au auzit strigătele de disperare”