Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele „luptei anticorupție”. Ghidul de “Tortură” al Binomului

Un ghid de "tortură" al Binomului, acesta ar putea fi titlul cărții scrise de Ion Popa, fost judecător. E un care și-a găsit curajul pentru a scrie despre neregulile din sistem, lucru care l-a transformat în țintă.
Filip Stan
12 ian. 2021, 14:17
Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele
Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele „luptei anticorupție”.

Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele „luptei anticorupție”. Felul în care s-au întâmplat lucrurile în ultimii ani îl putem înțelege datorită eforturilor fostului judecător Ion Popa și a cărții lui. Se numește „Noaptea dreptății românești 2005 -2020”.

Etapele identificate de autor în Ghidul de “Tortură” al Binomului în Epoca Luptei Anticorupție:

Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele „luptei anticorupție”. Indicarea țintei

„Pornind de la conceperea și organizarea proiectului în structura piramidală cu decizie unică la vârf, coroborate cu dependența și obedienți a treptelor preliminare față de vârful piramidei nu poate fi concepută logic o altă variantă de lucru decât cea în care nominalizarea țintei aparținea fie direct vârfului, fie și era agreată de acesta”, a scris Ion Popa în cartea sa.

Cine este vârful? În concepția lui, e vorba despre Traian Băsescu, apoi despre Klaus Iohannis, dar mai degrabă putem vorbi de un cerc mult mai larg, în care decizie este colectivă, în care Președintele poate că indica niște ținte, generice sau cu nume și prenume, dar știu că erau adăugate pe această listă multe alte persoane. O făcea George Maior, directorul SRI, dar și lideri politici.

Dezvăluiri curajoase despre Sistemul din spatele „luptei anticorupție”. Cum ajungeai pe acea LISTĂ?

Trebuia să fii relevant pentru Sistem, să-i încurci sau măcar să ai potențial de face așa ceva. Trebuia să faci parte din ceea ce americanii numesc „establishment”, o categorie de oameni care în România trebuia să dispară, să fie înlocuită cu oamenii lor, notează EVZ.

S-a discutat public despre asemenea situații, Marian Vanghelie fiind unul din cei are a indicat primul existența unor asemenea liste. S-a spus că în Proiectul inițial erau 300 de Ținte, apoi aria numelor s-a mărit pe măsură ce interesul fiecărui participant s-a definit mai clar. Marian Vanghelie, fost lider în PSD, a declarat că fostul premier Victor Ponta, Ilie Sârbu și fostul director SRI, George Maior, au stabilit lista a 15 persoane din partid care trebuie arestate, deoarece erau “incomode”, atât pentru Ponta, cât pentru Sistem.

Ghidul de “Tortură” al Binomului în Epoca Luptei Anticorupție 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Mihai Rotaru, discurs necruțător despre Gigi Becali: „Când intră în direct patronul FCSB, închid televizorul! S-a ajuns la «becalizarea României»”
Capital.ro
Noi reguli privind eliberarea cărților de identitate cu semnătură electronică. Ce trebuie să faci dacă ești stabilit temporar peste hotare
Playtech.ro
Unde îți ții banii în 2026: bănci sau titluri de stat? Diferențele de câștig pentru români
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Câte zile libere au românii în a doua jumătate a anului 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi