Dezvăluiri şocante făcute de OIM: Zeci de migranţi africani au fost ÎNECAŢI INTENŢIONAT în largul Yemenului

Reprezentanţii Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie (OIM) au anunţat miercuri seară că aproximativ 50 de adolescenţi somalezi şi etiopieni au fost ”înecaţi în mod intenţionat” de către un traficant, care a forţat 120 de migranţi să navigheze în largul coastelor Yemenului, transmite Reuters.
Filip Stan
10 aug. 2017, 06:21
Dezvăluiri şocante făcute de OIM: Zeci de migranţi africani au fost ÎNECAŢI INTENŢIONAT în largul Yemenului

„Supravieţuitorii le-au spus colegilor noştri de pe plajă că un traficant i-a împins în mare, atunci când a văzut nişte tipuri de autorităţi în apropiere de ţărm”, a declarat şeful misiunii OIM din Yemen, Laurent de Boeck.

Angajaţii OIM au descoperit trupurile a 29 de migranţi africani, care au fost îngropaţi pe o plajă din provincia yemenită Shabwa, informează news.ro.

Citeşte şi Organizaţia de caritate Oxfram îi cere UE să îi lase pe migranţii vulnerabili să plece din Libia

Între timp, alţi 22 de migranţi rămân dispăruţi după tragedia din Golful Aden.

„Erau cu toţii tineri, vârsta medie era de 16 ani”, a declarat purtătoarea de cuvânt a OIM, Olivia Headon.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Ratarea lui Nicolae Stanciu din AC Milan – Genoa 1-1, studiu de caz pentru sportivii români. Ce spune un psiholog despre „mentalitatea de victimă istorică”
Playtech.ro
Impozitul pe un hectar de teren în 2026. Cât plătesc acum românii
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend