Diana Şoşoacă, la protestul faţă de vaccinarea copiilor anti-COVID. „Le cer guvernanţilor să ia labele de pe copiii noştri”

Zeci de oameni s-au adunat, sâmbătă, în Piaţa Universităţii din Bucureşti, în semn de protest faţă de purtarea măştii în şcoli şi de vaccinarea copiilor împotriva COVID-19 . Printre ei s-a aflat şi Diana Şoşoacă, senatoarea care a lansat un atac virulent la adresa guvernanţilor.
Filip Stan
11 sept. 2021, 17:53
Diana Şoşoacă, la protestul faţă de vaccinarea copiilor anti-COVID.

Diana Şoşoacă a declarat, sâmbătă, în direct la România Tv, că şcoala nu trebuie să devină „un lagăr de exterminare a copiilor”.

„Le cer guvernanţilor să ia labele de pe copiii noştri. Vaccinarea anti-COVID-19 înseamnă moartea copiilor noştri. Există atâtea cazuri letale la aceşti copii încât şcoala nu are ce căuta să devină un lagăr de exterminare a copiilor.

Încetaţi odată cu abuzul psiho-emoţional! Copiii trebuie să meargă la şcoală într-un cadru normal, plin de frumuseţe, căldură şi linişte, nu cu botniţă astfel încât să nu vezi exprimarea profesorului.

Nu cu distanţarea atunci când profesorul ar trebui să fie alături de tine să te iubească, nu cu ameninţarea unor acte medicale care încalcă Convenţia de la Oviedo, Codul de la Nuremberg şi legea 46/2003

Ruşine să vă fie Cîmpeanu, Cîţule, Arafat! Criminalii acestei ţări cu Iohannis în frunte!”, a declarat Diana Şoşoacă, la România TV.

Citeşte şi: Noi RESTRICȚII în două localități aflate lângă București. Intră în vigoare de ASTĂZI

Diana Şoşoacă: „Copiii sunt abuzaţi psiho-emoţional. Consideră şcoala un fel de puşcărie”

„Psihologii, inclusiv cei din România, au făcut un raport cu privire la experimentul COVID-19 de un an şi jumătate asupra copiilor. Copiii sunt abuzaţi psiho-emoţional. Copiii nu mai au iubire faţă de şcoală, nu mai doresc să meargă la şcoală, şi-au pierdut încrederea nu numai în actul educaţional. Şi-au pierdut încrederea în profesori, în învăţători. Consideră acest cadru instituţionalizat un fel de puşcărie pentru că s-au fondat premisele închisorii în şcoli.

Aceşti copii au probleme grave de respiraţie pentru că la sport au făcut sportul cu botniţă. Pentru ce?

Aţi văzut că în Guvern, în Parlament, în toate instituţiile, nimeni nu poartă mască! N-am văzut un parlamentar cu mască în interiorul Parlamentului României. N-am văzut în nicio instituţie, nici de Poliţie, nici de DGASPC vreun om care să poartă mască!

De ce ne traumatizaţi copiii? Psihologii spun foarte clar: e un caz de îngenunchere, de abuz psiho-emoţional, prin care copiii sunt învăţaţi că sunt nişte sclavi, că trebuie să fie controlaţi, că trebuie să răspundă la ordine şi sunt nişte chestii minuscule care nu contează!”, a mai spus Diana Şoşoacă.

Mai mult, senatoarea independentă de Iaşi a acuzat autorităţile că au încălcat legea pe motiv că au emis ordine în domeniul Educaţiei fără a colabora cu părinţii.

„Orice ordin se ia numai în colaborare cu părinţii, părinții sunt factori decizionali în factorul de învăţământ. S-a încălcat grav legislaţia României cu privire la învăţământ şi la protejarea copiilor”, a mai precizat Şoşoacă.

Protestatarii cărora li s-a alăturat Diana Şoşoacă s-au adunat în Piaţa Universităţii. Ei vor să plece în marş spre sediul Ministerului Sănătăţii, Ministerului Educaţiei şi să-şi strige nemulțumirile în faţa Guvernului.

Citeşte şi: Şcoli închise încă din prima zi în 12 localităţi. Previziunile ministrului Cîmpeanu despre noul an şcolar

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Uranus intră în Gemeni. De luni, 7 iulie, de la ora 8 dimineața, patru zodii sunt binecuvântate, lucruri fabuloase se întâmplă în viața lor
Capital.ro
A murit cea mai iubită actriță! S-a stins la doar 42 de ani: Era cel mai frumos suflet
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu lași Salvarea să treacă în trafic. Mulți șoferi fac această greșeală, ce spune Codul Rutier
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Măcelul pornit de la propagandă, două înmormântări și o crâșmă închisă. Cronica sfâșietoare a uciderii evreilor din Dorohoi
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Reguli noi pentru viața la bloc: Proprietarii vor fi obligați să se conformeze noilor cerințe
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
BREAKING! Ștefan Popescu A MURIT. Avea doar 40 de ani și o dorință banală
Playsport.ro
Descoperirea misterioasă dintr-o criptă, legată de Vlad Țepeș, care ar putea rescrie istoria...
Capital.ro
Obligatoriu pentru șoferii care au peste 70 de ani. Se dă un nou test pentru a obține permisul de conducere
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Anunț important pentru românii care plătesc cu bani cash!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Alertă Covid! Noua variantă „super-contagioasă Frankenstein” s-a multiplicat de patru ori în doar o lună