Diaspora a trimis în România o sumă record în 2023, la egalitate cu investiţiile străine din ţara noastră

Românii din străi­nătate rămân un pilon de bază al economiei locale, remiterile perso­nale ajungând la 6,5 miliarde de euro anul trecut, un record absolut, fiind la egalitate cu ISD-urile.
Mircea Filipescu
01 aug. 2024, 10:50
Diaspora a trimis în România o sumă record în 2023, la egalitate cu investiţiile străine din ţara noastră

Diaspora a trimis anul trecut cu 350 mil. euro mai mult decât în 2022 şi mai mult decât dublu faţă de acum un deceniu, arată datele de la BNR. Valoarea remiterilor personale de anul trecut a depăşit chiar şi nivelul din 2007-2008, anii de imediat după aderarea la UE (când a existat un exod masiv) şi totodată ultimii ani de boom economic.

De ce trimit astăzi românii de peste hotare mai mulţi bani acasă decât oricând? Există mai multe posibile explicaţii.

„S-a schimbat structura economică a diasporei, iar puterea sa financiară e mai mare acum decât în trecut. Primele valuri de emigranţi sunt cele care datează din perioada ’92-’95. Ei au deja circa 30 de ani de când lucrează în afară, aşa că au atins un anumit nivel de bunăstare, iar remiterile lor sunt pe măsură“, spune Monica Roman, profesor la Departamentul de Statistică şi Econometrie din cadrul ASE, potrivit Mediafax.

Totodată, principalele surse de remiteri sunt acum Germania şi Marea Britanie, ţări care au câştigat teren în detrimentul Spaniei şi Italiei. Aceste ţări sunt mai dezvoltate şi plătesc salarii pe măsură, aşadar oamenii au mai mulţi bani de trimis acasă, explică Dumitru Sandu, sociolog, pro­fesor la Facultatea de sociologie şi asistenţă socială.

Citeşte şi: Veste bună pentru români: scad ratele la creditele bancare, ca urmare a politicilor PSD care produc creștere economică

Mai există o posibilă expli­caţie pentru această situaţie, dincolo de faptul că diaspora a ajuns la un nivel de bunăstare ce îi permite să trimită bani mai mulţi în ţară.

Unii români pensionari au revenit în ţară şi şi-au portat aici pensia, în timp ce alţii se pregă­tesc să se întoarcă şi pregătesc „terenul“ prin trimiterea unor bani în conturile locale, bani care să le permită să ducă o viaţă cât mai bună.

„Mulţi tineri care au plecat din ţară, odată ce s-au obişnuit cu viaţa de acolo, cu greu vor reveni în România. Totuşi, există şi unii oameni din alte generaţii pe care îi trag «rădăcinile» către casă, către România“, spune Constanţa Mihăescu, prodecan şi profesor al Facultăţii de cibernetică, statistică şi informatică economică din cadrul ASE Bucureşti.

Citeşte şi: Motiv de bucurie pentru mii de români. Guvernul a făcut anuntul oficial: „Vor primi 1.500 de euro în conturi în zilele următoare”

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Fratele Mădălinei Manole rupe tăcerea! Mărturisiri, în exclusivitate, duminică, la „Spynews TV”
Fanatik.ro
Gabi Mureșan lasă în urmă o moștenire uriașă! Banii, bunurile și afacerile fostului fotbalist
Capital.ro
Curs valutar joi, 9 iulie. Cât valorează euro, dolarul și gramul de aur. BNR a publicat ultimele date
Playtech.ro
Cum arată o cazare de 25 de euro în Kefalonia. Surpriza pe care o primesc turiștii la sosire
Adevarul
Răceala lui Trump față de Giorgia Meloni, surprins la summitul NATO, alimentează tensiunile dintre cei doi lideri
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 7 ani și-a pierdut viața pe calea ferată din Ialomița. Traficul feroviar a fost oprit
iamsport.ro
Consideră că FCSB ”a făcut o mare greșeală” cu fotbalistul pe care MM Stoica nu l-a mai vrut la echipă: ”Am discutat cu Inter și cu AC Milan pentru el”
MediaFlux
EXCLUSIV Banii de CASS opriți din pensie pot fi recuperați. Casa de Pensii clarifică procedura pentru români
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?