SIMONA HALEP-VERONIKA KUDERMETOVA: 6-1, 7-6 Simona, în sferturi la Moscova

21 10. 2021, 20:03

UPDATE: Simona Halep, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 8, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale Kremlin Cup, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 7-6 (4) pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 32 WTA. Este a doua rusoaică pe care o elimină, după Anastasia Potapova, locul 68 WTA.

Simona Halep o va întâlni pe Maria Sakkari (26 de ani, 7 WTA). Aceasta a trecut în optimi de Anna Kalinskaya (6-2, 1-0), după ce adversara s-a retras în setul doi.  Meciul se va juca vineri, în jurul orei 16:00.

Simona Halep a întrebat, zâmbind, la interviul de pe teren după meciul cu Veronika Kudermetova, dacă va juca în turul următor împotriva altei rusoaice. Halep a trecut în turul I al Kremlin Cup de Anastasia Potapova şi în optimi de Kudermetova, dar în sferturi misiunea ei va fi mult mai grea, cu Maria Sakkari din Grecia.

„A fost un meci greu. Ştiam că, deşi am câştigat primul set, o să fie o luptă dură. Am jucat una împotriva celeilalte anul acesta şi ştiam că este o foarte puternică adversară. A trebuit să rămân foarte concentrată până la final. Şi-a ridicat nivelul în al doilea set, iar eu am făcut câte greşeli uşoare şi am luat câteva decizii greşite. Ea a jucat foarte bine şi a fost cu adevărat greu să termin meciul în două seturi. (n.r. – despre public) Vă mulţumesc că aţi venit! Este întotdeauna o plăcere să joc aici. Fanii au fost foarte corecţi azi, m-au susţinut şi pe mine, ceea apreciez cu adevărat. Este întotdeauna o plăcere să joc la Moscova, aşa că sper ca data viitoare să joc un tenis bun. Joc din nou împotriva unei alte rusoaice în turul următor sau nu?”, a spus Halep, la interviul de pe teren.

DIGI SPORT LIVE VIDEO SIMONA HALEP-VERONIKA KUDERMETOVA ONLINE STREAMING UPDATE Simona Halep – Veronika Kudermetovase se dispută azi, în jurul orei 19:15. Va fi al 3-lea duel de pe tabloul feminin pe arena centrală a turneului de la Moscova. Primele două partide: Anett Kontaveit – Andrea Petkovic (11:00) și Maria Sakkari – Anna Kalinskaya (13:30).

LIVE VIDEO AICI

DIGI SPORT LIVE VIDEO SIMONA HALEP-VERONIKA KUDERMETOVA ONLINE STREAMING. Simona Halep şi Veronika Kudermetova s-au mai întâlnit o singură dată, la începutul acestui an, la Australian Open, când românca s-a impus cu 6-1, 6-3 în turul al treilea.

Halep (30 ani, 19 WTA), campioană la Moscova în 2013, a câştigat în primul tur cu 6-1, 6-4 în faţa altei rusoaice, Anastasia Potapova. În ceea ce o privește pe Kudermetova (24 ani, 32 WTA), aceasta a obţinut o victorie mai dificilă decât era de aşteptat, după două ore şi 20 de minute, în faţa unei adversare de 18 ani, Oksana Selehmeteva, care se află pe locul 238 în lume.

Simona Halep nu exclude să câştige Kremlin Cup, dar admite că acest lucru este dificil ţinând cont de puţinele meciuri avute în acest an din cauza accidentărilor.

Citeşte şi Simona Halep simte finalul carieriei. „O să-mi fie mai greu să revin acolo unde am fost”

„A fost un meci greu, e întotdeauna dificil să joci împotriva ei, am jucat şi în Australia şi scorul a fost strâns, astfel că ştiam că o să fie o bătălie dură. Deşi am câştigat setul I mai uşor, ştiam că este foarte puternică şi poate lovi mingea puternic şi că nu este uşor să returnezi. Dar am rămas încrezătoare până la final şi serviciul m-a ajutat foarte mult azi. (n.r. – dacă poate câştiga din nou titlul la Moscova).

Este greu să mă gândesc la titlu, am fost accidentată anul acesta şi nu am jucat prea mult, dat totul este posibil, astfel că voi lupta pentru fiecare meci pe care îl voi disputa şi sper că voi putea juca mai multe partide, pentru că îmi place să stau la Moscova, îmi place să joc aici şi am amintiri plăcute din 2013”, a declarat Halep, la interviul acordat după meciul cu Potapova.

Citeşte şi Schimbare de look pentru Simona Halep! Cum arată după vizita la salonul de înfrumusețare FOTO

În cazul în care va câştiga joi, Simona Halep va juca în sferturi cu jucătoarea elenă Maria Sakkari, care a abeneficiat de abandonul jucătoarei ruse Anna Kalinskaia, locul 125 WTA, venită din calificări, la scorul de 6-2, 1-0.