Din izbucnirile consilierilor lui Obama: Să câştigăm odată „tâmpitele-astea” de alegeri!

Un asistent special al lui Barack Obama în problemele persoanelor cu handicap a cedat nervos în timpul unei cuvântări la un centru de voluntari pentru campanie şi a scos pe gură îndemnuri mai puţin obişnuite, chiar triviale, când a îndemnat asistenţa din sală să voteze cu preşedintele în exerciţiu. 
Romania TV
02 nov. 2012, 15:43
Din izbucnirile consilierilor lui Obama: Să câştigăm odată

Kareem Dale, care este director asociat la Casa Albă însărcinat cu problemele persoanelor cu handicap, el însuşi fiind pe jumătate nevăzător, le-a ţinut voluntarilor din campanie un discurs virulent despre ceea ce i-ar putea aştepta dacă rivalul republican al lui Barack Obama, Mitt Romney, va câştiga alegerile. Între altele, Dale a avertizat că persoanele cu handicap vor fi „categoric omorâte” de politicile lui Romney pentru sectorul Sănătăţii.

În discursul său, Dale a subliniat diferenţa între planurile lui Obama privind reforma în Sănătate şi cele ale candidatului republican în acest sector. El a spus că Obama „îi va proteja pe cei cu handicapuri”, în timp ce Romney îi va „ucide cu siguranţă”, anulându-le de toate drepturile de care beneficiază în prezent, scrie theblaze.com.

Dale l-a „taxat” pe Romney şi pentru pentru gafa pe care a făcut-o când s-a exprimat în faţa bogătaşilor lui, care l-au alimentat cu fonduri de campanie,că 47% dintre americani sunt „asistaţi social” şi preferă să stea cu mâna întinsă la stat, decât să verse impozite în visteria acestuia.

„Eu sunt unul dintre cei 47%. Şi mulţi alţii dintre voi sunt. Să mă ia dracu’ dacă am de gând să las pe cineva căruia nu-i pasă de mine sau de voi să ajungă la putere. N-o să se-ntâmple asta”, s-a înfierbântat Dale, încheindu-şi discursul cu un îndemn mai puţin ortodox către asistenţă:„Hai să câştigăm odată tâmpitele-astea (Let’s win this motherfu**er, în original, n.r.) de alegeri!”…

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
Imagini sfâșietoare din Salonic. Sicriele suporterilor PAOK, decedați în accidentul din România, au ajuns la stadionul Toumba. Video
Capital.ro
Nicușor Dan este în doliu. Durere în familia președintelui României: „O ruptură definitivă de cel mai iubit om”
Playtech.ro
De când vine gerul în România. ANM anunță temperaturi de -15°C. Revin și ninsorile
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Vești bune pentru toți românii! Bolnavii vor putea efectua analize decontate toată luna. Anunțul a fost făcut de CNAS
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Polițe RCA false. Cum sunt păcăliți șoferii de așa ziși brokeri de asigurări
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil