Dinamo, în doliu. A murit un atacant legendar al „câinilor roşii”, semifinalist în Cupa Campionilor Europeni din 1984

Tragedie în fotbalul românesc: Gheorghe Iamandi, fost atacant la Dinamo, a murit, la Tulcea, din cauza unei boli cumplite. Ar fi împlinit 67 de ani la începutul lunii aprilie.
Filip Stan
06 feb. 2024, 10:52
Dinamo, în doliu. A murit un atacant legendar al
Dinamo, în doliu. A murit un atacant legendar al "câinilor roşii", semifinalist în Cupa Campionilor Europeni din 1984

Dinamo, în doliu. Gheorghe Iamandi a făcut partea din marea generație a lui Dinamo care în sezonul 1983-1984 ajungea în semifinale Cupei Campionilor Europeni. El a intrat în minutul 77 al returului cu Liverpool (1-2, după 0-1 pe Anfield), jucat pe 25 aprilie pe fostul stadion „23 August”. Atacantul a bifat trei partide în acel sezon european.

Gheorghe Iamandi este al patrulea jucător care a murit din acea echipă a lui Dinamo, după Alexandru Custov (20 martie 2008 – 54 de ani), Nelu Stănescu (11 martie 2004 – 46 de ani) și Viorel Turcu (29 noiembrie 2020 – 60 de ani). De asemenea, antrenorul principal din acea perioadă, Dumitru Nicolae Nicușor, a decedat pe 8 august 2005, la 76 de ani.

Născut pe 7 aprilie 1957, la București, Gheorghe Iamandi a început fotbalul la Delta Tulcea, în 1978. Ulterior a ajuns la FC Olt Scornicești, debutând pe 5 decembrie 1979 în prima divizie. Pentru Dinamo a jucat un singur sezon, 1983-1984. A bifat 19 partide și 5 goluri în prima divizie, cucerind în acel an titlul de campion. Au urmat CS Târgoviște, SC Bacău, Petrolul Ploiești și Delta Tulcea, de la care s-a retras în 1989. În total, Gheorghe Iamandi a adunat 150 de meciuri și 42 de goluri pe prima scenă a fotbalului românesc. După retragere, acesta s-a stabilit la Tulcea. În 1990 a devenit antrenorul echipei locale. A activat la Delta Tulcea până în 2017.

Citeşte şi: Tragedie în lumea sportului. A murit un sportiv legendar, dublu campion european şi vicecampion olimpic

„În urmă cu aproape 40 de ani, pe 25 aprilie 1984, intra în minutul 77 al returului cu Liverpool, în semifinale de Cupa Campionilor Europeni. În această dimineață, la Tulcea, a plecat dintre noi mult prea devreme, ar fi împlinit 67 de ani peste două luni. Dumnezeu să te odihnească în tricoul alb-roșu, Gheorghe Iamandi!”, a transmis Ionel Culina, ofițerul de presă al lui Dinamo.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Fernandinho, legenda lui Șahtior și Manchester City, cuvinte emoționante pentru Fanatik: „Mircea Lucescu înseamnă totul pentru mine!”
Capital.ro
Reguli permis de conducere în 2026. Consecințe legale pentru conducătorii auto cu permisul expirat
Playtech.ro
Cum arată locuinţele în care chiria costă 5 lei pe an. Cartierul din oraşul european atrage turişti din întreaga lume
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Povestea mai puțin cunoscută a lui Mircea Lucescu. Cum a ajuns să fie numit ”Il Luce” în Italia
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj